Latinler arasında savaş rüzgârları

Latinler arasında savaş rüzgârları
Latinler arasında savaş rüzgârları

Halkı için 100 kitaplık okuma listesi hazırlayan Chavez, komşu Kolombiya ile ilgili tarih kitabını eksik etmedi. FOTOĞRAF: AP

CARACAS - Latin solunun lokomotif gücü Hugo Chavez’in Venezüellası ile Amerikan müttefiki merkez sağcı Alvaro Uribe’nin Kolombiyası arasında savaş rüzgarları esiyor. Geçen yıl Kolombiya’nın solcu gerilla örgütü FARC’ın Ekvador’daki kampını basıp Caracas’ı örgüte para ve silah vermekle suçlamasının ardından çıkmış kriz ‘geçti’ derken, ABD’nin uyuşturucuyla mücadele çerçevesinde Kolombiya’da mevcut yedi üssüne yeni asker konuşlandırma planı ve Uribe’nin sınıra asker göndermesi gerilimi tetikledi. Kolombiya askerlerinin Venezüella sınırını geçtiğini öne süren Chavez, bu ülkeye petrol sevkıyatını kesip orduya ‘çatışmalara hazır olun’ talimatı verdi. 

‘Kıtada savaşa çıkarabilir’
Dün Ekvador’da düzenlenen Güney Amerika Uluslar Birliği (UNASUR) zirvesinde, diğer Latin liderleri kıtada savaş rüzgârlarının estiğine dair uyarmanın ahlaki görevi olduğunu söylen Chavez, “Bu Latin Amerika’da bir savaşa yol açabilir” dedi. Zirvede başını Brezilya ile Arjantin’in çektiği ülkeler de, Kolombiya’nın askeri üslerini ABD ordusuna kullandırmasına yönelik anlaşmayı tartışmak için gelecek ay özel bir zirve düzenlemeyi kararlaştırdı.  

‘Kolombiya ABD komutasında’
Önceki gün ‘Merhaba Başkan’ adlı radyo programında ABD’yi Kolombiya’daki askeri varlığını artırıp bölgeyi istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçlayan Chavez, “Askerler Orinoco nehrini botla geçip Venezüllla topraklarında baskın yaptı. Askerlerimiz oraya vardığında gitmişlerdi. Bu, kışkırtıcı bir eylem. Yankiler Kolombiya güçlerini komuta etmeye başlıyor. Tehdit büyüyor, görmezden gelemeyiz. Halka ve silahlı kuvvetlere, çatışmalara hazır olmaları çağrısı yapıyorum” dedi. Gelişmeyi ABD’nin 1989’daki Panama işgaliyle kıyaslayan Chavez, “Bu, bana karşı uygulamak istedikleri bir plan. Bugünün Venezüellası 1989’un Panaması değil ve Latin Amerika da aynı değil” vurgusu yaparken, bir saldırıya yanıt verecekleri uyarısını eksik etmedi.
ABD’nin amacının Venezüella ile Kolombiya arasında çatışma çıkartıp Venezüella’nın petrol rezervlerini ele geçirmek olarak gören öncü solcu lider, Kolombiya’ya aylık 120 bin varillik ucuz petrol sevkiyatını da durdurup “Gidip piyasa fiyatından alsınlar” diye çıkıştı.
Askerlerinin sınırı geçtiği suçlamasını reddeden Uribe ise UNASUR zirvesine gitmese de üslerini ABD’ye vermenin haklılığı savunmak için bölge turuna çıkıyor. Dünyanın bir numaralı kokain üreticisi Kolombiya’nın uyuşturucu trafiği ve FARC’a karşı mücadele adı altında ABD’den aldığı askeri yardımları tutarı 5 milyar doları buluyor. ABD Başkanı Barack Obama yeni üs ya da büyük askeri sevkıyat olmayacağını söylerken, 10 yıllık anlaşma en fazla 1400 askerin varlığına izin veriyor. (ap, Reuters, afp)