Latinler: Obama seni sevdik, sıra Küba'da

Latinler: Obama seni sevdik, sıra Küba'da
Latinler: Obama seni sevdik, sıra Küba'da

Chavez, liderler zirvesinde aile fotoğraf çekilirken de dayanamayıp elini Obama?ya uzattı. FOTOĞRAF: AP

Obama Amerikalar zirvesinde Latin liderlerin gönlünü çalsa da yetmedi. Beyaz Saray Küba'ya ambargonun kalkacağı beklentisini geçiştirmeye çalışırken, Latin liderler, hep bir ağızdan Küba için eşitlik istedi. Chavez, ABD'ye yeniden elçi atıyor

PORT-OF-SPAIN - Amerika Devletleri Örgütü’nün (OAS) Trinidad ve Tobago’daki üç günlük zirvesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘Küba ile yeni başlangıç’ ve ‘bölge ülkeleriyle eşit ortaklık’ vaadinin yarattığı dostça ortamda bitti. Ama Küba en büyük görüş ayrılığı olarak kaldı. Küba lideri Raul Castro’nun ABD ile özgürlükler dahil her şeyi görüşmeye hazır olduğunu söylemesinin ışığında yapılan zirvede liderler Küba’ya 47 yıllık ABD ambargosunun kalkması ve Küba’nın başta OAS olmak üzere bölgesel örgütlere geri dönmesi konusunda sözbirliği etti. Bunun üzerine Obama yönetimi Küba ile ilgili beklentileri düşürmeye çalıştı. 

Galeano ilk beşe yükseldi
Yine de Obama’nın kıtasında iyi başlangıç yaptığının göstergesi, Latin sol kuşağının öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in tavrı oldu. Cuma yanına gelerek konuşan Obama’ya önceki gün Uruguaylı yazar Eduardo Galeano’nun ‘Latin Amerika’nın kesik damarları: Kıtanın 500 yıllık yağmalanması’ kitabını hediye eden Chavez, dün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın yanına giderek kısa bir görüşme yaptı. Clinton ile Chavez, büyükelçiliklerin karşılıklı tesisiyle ilişkilerin normalleştirilmesi için ilkesel uzlaşıya vardı. Ancak Beyaz Saray, Galeano’nun kıtadaki Avrupa sömürgeciliği ve Amerikan politikalarına çok ağır eleştiriler yönelttiği kitabını Obama’nın okuyup okumayacağına açıklık getirmedi. Uruguaylı yazar Eduardo Galeano’nun Türkçe’de “Latin Amerika’nın Kesik Damarları” adıyla yayımlanan kitabı, Amazon.com sitesinde en çok satan 5. kitap oldu. Kitap 54 bin 295. sıradaydı. 

Lula’nın mühim uyarısı
Küba’ya ambargonun kalkması korosuna Kanada’nın sağcı Başbakanı Stephan Harper bile katılırken, Beyaz Saray ile Obama’nın danışmanı Larry Summers “Bugünden yarına olmaz. Top Küba’da. Yeni adım bekliyoruz” mesajı verdi. Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva şu çıkışı yaptı: “Obama’nın Küba’ya seyahat ve para transferi gibi bazı yaptırımları kaldırması doğru yolda atılmış bir ilk adımdı ve sadece başlangıçtı. Diğer adımların atılması   için Küba’dan jest beklenmemesi çok önemli. Latin Amerika’da büyük sembolik önemi olan Küba’nın bölgesel örgütlerden dışlanması bir anomali olarak kalmakta. Kıtamızda tecrit politikalarına yer yok. ABD’nin bölgeyle ilişkilerini değiştirmek isteyip istemediğinin işareti Küba olacaktır.”
Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa da “Küba’ya yönelik değişiklik hâlâ görmedik” diyerek ekledi: “Yeni ABD yönetimine epey sempatiyle bakıyoruz.” Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner, Obama’nın farklı diyalog tarzını övse de, “Niyetler somut politikalara dönüştürülmeli” diye uyardı. Chavez gelecek OAS zirvesine Küba’nın evsahipliği yapmasını önerdi. Zirve öncesi suikast girişiminden kurtulan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales de, ABD’nin canına kast ettiğinde ısrar etti. (afp)