Latinlerin ittifakı bankayla taçlanıyor

Arjantin dün Latin Amerika kıtasının iki tarihi hayalinin gerçekleşmesine ev sahipliği yaptı. Önce kıtanın yedi solcu lideri, geçmişte ülkelerinin elinden çok çektiği IMF'nin yerine kurmayı kararlaştırdıkları Güney Bankası'nın (Banco del Sur) imza törenine katılıp dayanışma sergiledi.

BUENOS AIRES - Arjantin dün Latin Amerika kıtasının iki tarihi hayalinin gerçekleşmesine ev sahipliği yaptı. Önce kıtanın yedi solcu lideri, geçmişte ülkelerinin elinden çok çektiği IMF'nin yerine kurmayı kararlaştırdıkları Güney Bankası'nın (Banco del Sur) imza törenine katılıp dayanışma sergiledi. Ardından Arjantin'in 1951'de ölen efsanevi 'first lady'si Eva Peron'un 33 yıllık ömrünün yetmediği devlet başkanlığını kocasından devralma hayalini, şimdiki First Lady Cristina Kirchner gerçekleştirdi. Ekimde en yakın rakibini ikiye katlayıp yüzde 45 oranıyla seçilen kadın siyasi, törenle kocası Nestor Kirchner'in yerine başkanlık koltuğuna oturdu.
'Ekonomik savaşın parçası'
2008'de 7 milyar dolar sermayeyle faalleşecek Güney Bankası'nın imza töreninde, Arjantin, Brezilya, Venezüella, Bolivya, Paraguay, Ekvador liderleri Kirchner, Lula da Silva, Hugo Chavez, Evo Morales, Nicanor Duarte, Rafael Correa dostuklarını sergiledi. Uruguay Başkanı Tabare Vazquez ise imzaya yetişemedi. Chavez, 2006'da fikir babası olduğu banka için "Bu banka siyasi bir olgudur, aynı zamanda toplumsal ve ideolojik de olan ekonomik savaşın parçasıdır. Paramız yok değil ki, var. Ama kuzeyin bankalarında, ABD hazine bonolarında, avroda, yende depozitli. Bu kaynakları kıtamıza getirmenin vakti geldi" dedi. Verdiği borç karşılığı mecbur tuttuğu ekonomi politikalarıyla pek çok bölge ülkesini sosyo-ekonomik uçuruma yuvarlamış IMF, Chavez tarafından "Kıtamız
üzerinde bir lanet" diye eleştirilmişti. Brezilya'nın ekonomik gücünü IMF'yle defteri kapatmaya seferber etmiş Lula da, Güney Bankası'nın altyapı, bilim-teknoloji gibi sektörleri finanse edip bölgeye denge ve birlik getireceğini anlattı. Correa, bankanın kıtanın ekonomik zincirlerini kırmasına, Morales özelleştirme baskılarına direnmeye ve ortak para birimine yardımcı olacağını söyledi.
Sermayesi Venezüella ile Brezilya'dan gelen Caracas merkezli bankanın yönetimi 60 günde netleşecek.