Le Pen Aragon'u ve Cesaire'i seviyor

Fransa'da 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin adayı Jean-Marie Le Pen, parti merkezindeki imza listesi hırsızlığıyla tarihe 'Le Pengate' olarak geçen skanladı...
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa'da 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin adayı Jean-Marie Le Pen, parti merkezindeki imza listesi hırsızlığıyla tarihe 'Le Pengate' olarak geçen skanladı atlatıp adaylığını kesinleştirince, kampanyasına hız verip şaşırtma taktiğine geri döndü. Meğer Le Pen, Komünist şairler Louis Aragon ile Nâzım Hikmet ödüllü Martinikli siyah direnişçi ve şair Aime Cesaire'ın hayranlarındanmış.
Le Monde'un adayları, okurlarla buluşturduğu chat etkinliğine katılan aşırı sağcı siyasi 'Kimlerden etkilendiniz' sorusuna şu yanıtı verdi: "Daha çok kendi teorisyenlerimizden. Komünizmin çıkmazı ile Avrupa projesinin başarısızlığını gördüm. Bunlar beni ulus-devletin en iyi sistem olduğuna inandırdı. Ama bununla çelişen pek çok tercihim var. Örneğin Cesaire'in bir şiirini geçenlerde bir televizyonda okudum. Komünist olsalar da Jean Ferrat'ın bir şarkısını da beğenirim, Aragon'un şiirlerini de. Ama rakiplerim böyle değil." Le Pen'in çıkışı bununla sınırlı kalmadı. 78 yaşındaki siyasi 2012'de de aday olma kararlılığını, "Ortalama yaşam süresi 15 yıl arttı. Bu gidişle 2012'de insan ömrü bir çeyrek artacak. Yani 2012'de 1.5 yıl daha kazanmış olacağım. Bugünkü formumda olursam adaylığımı koyarım" diye dile getirdi. Beşinci kez aday olan Le Pen, İşçi Mücadelesi (LO) lideri Arlette Laguiller'in arkasından ikinci sırada.