Le Pen başörtülü Müslüman kadınlarla

Fransa'da 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimi yarışı kızışırken, aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) adayı Jean-Marie Le Pen de, 2002 seçimindeki sürprizini yinelemek için atağa kalktı.

ARGENTEUIL - Fransa'da 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimi yarışı kızışırken, aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) adayı Jean-Marie Le Pen de, 2002 seçimindeki sürprizini yinelemek için atağa kalktı. Le Pen, seçimin favori adayı iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) adayı Nicolas Sarkozy'yi en zayıf yanı olan banliyöler ve göçmenlerden vurdu. Le Pen, dün Sarkozy'nin 2005'te içişleri bakanıyken göçmen gençleri 'ayaktakımı' diye niteleyip göçmen isyanının fitilini ateşlediği Paris'in banliyö semti Argenteuil'e sürpriz ziyarette bulundu.
Müslüman ve göçmen karşıtlığıyla nam salmış olan Le Pen, UMP liderinin girmeye çekindiği banliyölere 'sızmışken', kameralara başörtülü kadınlar ve siyah göçmenlerle tokalaşırken poz vermeyi de ihmal etmedi. Aşırı sağcı lider, konuşmasında da açıkça Sarkozy'yi hedef aldı: "Siyasilerin sonradan sizlere 'ayaktakımı' diyebilmek için sizi sürdüğü bu gettolardan kurtulmanıza yardım etmek istiyoruz. Eski içişleri bakanımızın bile gelmeye cesaret edemediği bu yerde konuşmama izin verdiğiniz için teşekkürler." Le Pen, göçmenlere 'ulusun parçası' oldukları mesajı da verip "Fransa ağacının dallarısınız. Eşit haklara sahip Fransız vatandaşlarısınız" dedi. Ancak FN lideri, 'kandıramadığı' bazı semt sakinleri tarafından "Burada sana ihtiyaç yok" sloganlarıyla da yuhalandı.
Gençlere mastürbasyon önerisi
Le Pen önceki gün katıldığı Elle dergisinin forumunda ise kendisini 'Faşist' sloganlarıyla karşılayan öğrencileri, sunduğu 'ilginç bir doğum kontrol önerisi'yle şaşkına çevirdi. Gençlerin ıslıklı protestolarına önce zafer işareti yaparak karşılık veren Le Pen "Liselerde bedava prezervatif dağıtılmasına dair ne düşünüyorsunuz?" sorusunu, 'mastürbasyon' anlamındaki Latince 'manu militari'ye atıf yaparak yanıtladı: "Daha ucuz ve güvenli bir önerim var. Manu militari yöntemini kullanın."