Leh siyasi Merkel'i Hitler'e benzetince...

Almanya'ya Nazi işgaline atfen başta AB içinde olmak üzere sürekli sorun çıkarıp tarihi husumeti yeniden dirilten Polonya, yine uslu durmadı.

VARŞOVA - Almanya'ya Nazi işgaline atfen başta AB içinde olmak üzere sürekli sorun çıkarıp tarihi husumeti yeniden dirilten Polonya, yine uslu durmadı. Koalisyonun küçük ortağı olan aşırı sağcı Polonya Aileler Birliği'nin tepki çeken sözleriyle tanınan milletvekili Maciej Giertych, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Nazi lideri Adolf Hitler'le kıyaslayıp "Merkel, Hitler'in Avrupa'ya hâkim olma hırsını taşıyor. Ancak Hitler'den daha zeki" çıkışı yaptı.
Avrupa Parlamentosu (AP) vekili de olan Giertych, TVN24 kanalına telefonla verdiği mülakatta, Merkel'in, Hitler gibi askeri yollara başvurmasa da, Avrupa'ya hükmetme hevesini paylaşan Alman liderlerin son örneği olduğunu savundu: "Son bin yıldır, Almanlar Avrupa'ya hâkim olmaya çalıştı. Hitler de, süper bir güç yaratmak istemişti. Merkel de benzer bir şey yapıyor. Farklı metotlarla da olsa, Avrupa'da Alman hâkimiyetini sağlamaya çalışıyor. Hitler, askeri yolları kullanmıştı ama Merkel bu konuda çok daha zeki davranıyor. Güç kullanımı tezini savunmuyor ve kendini taviz veriyormuş gibi gösteriyor. Ancak gerçekte asıl kaygısı, Almanya'nın mümkün olduğu kadar güçlü olmasını sağlamak. Bugün, Avrupa'nın Almanya tarafından yönetildiği çok açık."
Polonya zirveden beri sorun yaratıyor
Geçen yıl İspanya'daki Franco ile Portekiz'deki Salazar diktatörlüklerini överek ve martta da AP logosunu taşıyan ancak anti-semitik ve eşcinsel karşıtı içerik taşıyan broşürler bastırarak Brüksel'i kızdırmış olan 71 yaşındaki Giertych'e ilk tepki, eski dışişleri bakanı olan vekil Dariusz Rosati'den geldi: "Giertych'in tıbbi yardıma ihtiyacı var." Oğlu Roman Giertych, eğitim bakanı ve başbakan yardımcısı olan Giertych'in babası Jedrzej Giertych de, ülkenin ilk aşırı sağcı partisinin kurucusuydu.
Bu, Varşova ile Berlin'in ne ilk ne de son kapışması. Hazirandaki AB zirvesini, 'AB Konseyi'ndeki oy oranımızı belirlemek için nüfusumuzu hesaplarken Nazilere kurban giden Lehleri de sayın' çıkışıyla karıştıran Polonya, Merkel'den 'Sizi dışlarız' tehdidi yiyince dize gelmişti. Ancak Polonya yönetiminin medyatik intikamı acı olmuştu. Wprost dergisi, 'Avrupa'nın üvey annesi' lakabını taktığı Merkel'i bluzunu fora edip her bir memesinden Polonya'nın ikiz liderleri Kaczynski'leri emzirirken gösteren bir resmi kapak yapmıştı. (afp, ap)