Lelloche: Gül ve Sarkozy üstü kapalı uzlaştı

PARİS - Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Pierre Lellouche, Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili sorunları ‘yatıştırmak’ için Paris ve Ankara’nın üç konuda ‘üstü kapalı’ bir mutabakata vardığını ileri sürdü. Konuyla ilgili meclis dışişleri komisyonuna bilgi veren Lellouche, “Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen ay Paris’teki görüşmede, yazılı olmayan, ancak tarafların pozisyonuna göre ortaya çıkan sorunların yatıştırılması için üç konuda uzlaştı” diye konuştu.
İlk madde olarak, müzakerelerin sonunun tam üyeliğe götürmemesi konusunda Fransa’nın tutumunun sürdüğünü kaydeden Lelouche, “İkinci konu, müzakerelerin sürmesi. Bu, herkesin çıkarına, Türkiye’nin çıkarına. Çağdaş ve demokrat Türkiye, AB’nin çıkarına” dedi.
Fransız bakan, üçüncü konu olarak da iki tarafın, siyasal, ekonomik ve stratejik ilişkilerin en üst düzeye çıkarılması konusunda hemfikir olduklarını saydı.  Çok az AB ülkesinin Orta Asya, Rusya ve Ortadoğu’da Türkiye ve Fransa  gibi dinamik politika izlediğini vurgulayan Lelouche, Türkiye’nin enerji kavşağı oluşuna dikkat çekti. Ankara’nın Kıbrıs politikasını da eleştiren bakan, “Berlin Duvarı yıkılalı 20 yıl geçmişken Kıbrıs’daki duvarın da kaldırılması gerektiğini söylemenin zamanı geldi” dedi. (aa)