Leterme milli bayram ve marştan bihaber

Flaman ve Valon bölgelerinin, merkezdeki Brüksel tarafından giderek daha zor bir arada tutulur olduğu federal yapıdaki 'yapay devlet' Belçika'da, birlik ve beraberlik ruhunun ne denli zayıf olduğu bizzat yeni Başbakan Yves Leterme'nin gaflarıyla ortaya serildi.

BRÜKSEL - Flaman ve Valon bölgelerinin, merkezdeki Brüksel tarafından giderek daha zor bir arada tutulur olduğu federal yapıdaki 'yapay devlet' Belçika'da, birlik ve beraberlik ruhunun ne denli zayıf olduğu bizzat yeni Başbakan Yves Leterme'nin gaflarıyla ortaya serildi. Geçen ayki genel seçimler uyarınca koalisyon kurup başa geçmesi beklenen Leterme, ülkenin milli bayramının manasından da, milli marşından da bihaber çıktı.
Ülkede milli bayram olan 21 Temmuz vesilesiyle Valonya kesiminin kanalı RTBF tarafından düzenlenen söyleşiye katılan Flaman kökenli Hıristiyan Demokrat Partili (CDV) Leterme, bir gazetecinin, '21 Temmuz'un neden milli bayram olduğunu' sorması üzerine "Bu tarihte anayasanın kabulü kutlanıyor" yanıtını verdi. Gazeteci, Başbakan'ın yanıtının yanlış olduğunu söylemeyip düzeltme yapmak zorunda kaldı. Zira 21 Temmuz, 'anayasanın kabulü' için değil 1830'da kurulan Belçika'nın ilk kralı I. Leopold'ün 1831'de yemin ederek göreve başlaması vesilesiyle kutlanıyor. RTBF kanalı ise Leterme'nin içine su serpecek bir rakam açıklayarak 10.5 milyon nüfuslu Belçika'da 21 Temmuz'un manasını ancak nüfusun beşte birinin bildiği bilgisini verdi.
Barabanconne yerine Marseillaise söyledi
Ardından 'Belçika'nın milli marşı olan Barabanconne'u bilip bilmediği sorulunca Leterme, önce "Biraz biliyorum" yanıtını verdi. Lakin gazeteciler, milli marşı söylemesini isteyince, yüzünde koca bir gülümsemeyle "Les enfants de la patrie...," diyerek, Fransız milli marşı Marseillaise'i söylemeye başladı. Şaşkına dönen gazeteci bu marşın sözlerinin 'hakikaten Brabanconne'ye ait olduğunu mu düşündüğünü' sorunca, Leterme bu kez "Oh, bilmiyorum" yanıtını verdi. Televizyonlar 21 Temmuz vesilesiyle yapılan kilise ayininde kendisini cep telefonuyla konuşurken gösteren görüntüleri de yayımladı.
Leterme'nin Flaman ve Valon Hıristiyan demokratlar ve liberallerden koalisyon kurması bekleniyor. 10.5 milyon nüfuslu Belçika'da 6 milyon kişi Flaman bölgesinde (Flanders), Fransızca konuşan 3.5 milyon kişi Valon bölgesinde yaşıyor. Merkez Brüksel'in nüfusu 1 milyon. Zengin Flanders daha çok siyasi güç peşinde.