'Lezbiyen Rice' söylentisi aldı yürüdü

Çoğunlukla Beyaz Saray'da yaşayıp, ABD Başkanı George W. Bush ile yediği içtiği ayrı gitmediğinden göreve geldiği 2004'ten beri 'olmayan' özel yaşamı merak konusu edilen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın cinsel tercihiyle ilgili söylentiler aldı yürüdü.

NEW YORK - Çoğunlukla Beyaz Saray'da yaşayıp, ABD Başkanı George W. Bush ile yediği içtiği ayrı gitmediğinden göreve geldiği 2004'ten beri 'olmayan' özel yaşamı merak konusu edilen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın cinsel tercihiyle ilgili söylentiler aldı yürüdü. Amerikalılar, geçen hafta Bush'un Annapolis'te düzenlediği Ortadoğu barış konferansındaki 'güler yüzlü ev sahibesi Rice' yerine en çok satan haftalık dergi National Enquier'ın 'Kim gay, kim değil?' dosyasının kapağını süsleyen Rice'la ilgilendi. Cinsel tercihine dair Washington'da uzun süredir dolaşan söylentileri tazeleyip, ilk kez tartışmaya açan dergiye bakılırsa Amerikalılar 'Rice'ı çoktan lezbiyen ilan edip kabullenmiş'.
İnternet arama motoru Google'da 'Condoleezza' ve 'lezbiyen' kelimelerinin geçen hafta 146 bin kez aranmış. Eşcinsel ünlülerin tahmin edildiği yazıda "Siyasi kulislerdeki söylentilere göre şu açık bir sır ki Rice bir eşcinsel" denilirken, 'haberdar' takma adlı bir blogcunun, ABD'li bakanın Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'ndeki dekanlığı döneminde 'lezbiyen olduğunun bilindiği' aktarılıyor. Dergi, Washington Post'un diplomasi muhabiri Glenn Kessler'in ortaya çıkardığı ve Rice'ın 1998'de kendisi gibi bekâr Randy Bean adlı film yapımcısı arkadışyla birlikte ev aldığı bilgisini de veriyor. Rice, bazı çevrelere göre adaylığına gölge düşürülür kaygısıyla 2008 başkanlık yarışına Cumhuriyetçi parti saflarından katılmak istememiş. (Sunday Times, afp)