Libya Batılılara idamı onayladı, af gündemde

Lider Muammer Kaddafi'nin kitle imha silahı programını gömüp Lockerbie faciasında tazminat ödemesiyle Batı'yla barışmış olan Libya, uluslararası toplumun yakından izlediği sekiz yıllık AIDS davasında Batılı sanıklara yönelik idam cezalarına geçit verdi.

TRABLUS - Lider Muammer Kaddafi'nin kitle imha silahı programını gömüp Lockerbie faciasında tazminat ödemesiyle Batı'yla barışmış olan Libya, uluslararası toplumun yakından izlediği sekiz yıllık AIDS davasında Batılı sanıklara yönelik idam cezalarına geçit verdi. Yüksek Mahkeme, mayıs 2004'te alt mahkemenin Bingazi kentindeki hastanede '438 çocuğa HIV virüslü kan vermek' suçundan idama mahkûm ettiği beş Bulgar hemşire ile bir Filistinli doktor hakkındaki kararını dün onayladı. Yine de 1999'dan beri 'ölüm hücresinde yatan' altı sanığın 'idam sırasından çıkma' ihtimali var. Zira ülkenin en yüksek yasal organı yani idam cezasını iptal ya da uygulama konusunda son söz hakkına sahip Yüksek Yargı Konseyi pazartesi toplanarak kararı değerlendirecek.
Konsey, başkanlığını Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın yaptığı Kaddafi Vakfı'nın, kurban aileleri ve sanıklarla yürüttüğü pazarlıklarla vardığı tazminat anlaşmasını da inceleyecek. Ama Kaddafi'nin taktiğinin Libya yargısının dış müdahaleyle geri adım attığı izlenimi vermeden lütuf tarzında ipten döndürme olacağı söyleniyor.
Vakıf dün, kurban ailelerinin mümkün olan en yüksek tazminat talebi üzerinden anlaşma sağladığını açıklandı. Sözcü Salih Abdüselam "Anlaşma, tüm taraflar için kabul edilebilir nitelikte ve krizi bitirecek" dedi. Anlaşma, tazminatı ödemeleri karşılığında ailelerin 'Bingazi altılısı'nı affetmelerine ve idamın hapis cezasına çevrilmesine yönelik.
'Hastanede hijyen yokluğu yüzünden'
Altılının kurtulması için ABD Başkanı George W. Bush Kaddafi'ye mektup yazmıştı. Dün AB Trablus'a af çağrısı yaparken, Sofya 'acil çözüm' istedi. 56'sı ölen çocuklara HIV bulaştırdıklarını reddeden altılı, asıl suçlunun 'hastanedeki ihmal ve kötü hijyen' olduğunu savunuyor. Hastanede AIDS salgınının altılının gelmesinden önce çıktığına dair uzman görüşleri de var. (afp, bbc)