Libya, Megrahi'nin dönüşünü abartmasa da hedef tahtasında

Libya, Megrahi'nin dönüşünü abartmasa da hedef tahtasında
Libya, Megrahi'nin dönüşünü abartmasa da hedef tahtasında

Havaalanına giden gençler dağıtılırken, sadece birkaç yüz kişiye izin verildi. Canlı yayın yapılmadı. FOTOĞRAF: AP

Kanser hastası Megrahi'nin İskoç merhametiyle bırakılması ABD'li Lockerbie mağdurlarını kızdırdı. Libya, vatandaşının dönüşünü seremoniye çevirmese bile eleştiri oklarının hedefinde

TRABLUSGARB - İskoçya’nın Lockerbie kasabası üzerinde 1988’de bir Pan Amerikan yolcu uçağının infilakı sonucu 270 kişinin öldüğü faciaya dair esrar perdesi hâlâ aralanmazken, 1999’da başlayan davada yargılanıp 27 yıl hapse mahkûm edilen iki Libyalıdan Abdülbasit Ali Muhammed El Megrahi’nin cezasını çektiği İskoçya tarafından sekiz yıl sonra bırakılması tartışma yarattı. İskoçya, ölümcül prostat kanseri 57 yaşındaki Megrahi’yi son günlerini eşi ve beş çocuğuyla geçirmesi için önceki gün salıvermişti. Gel gör ki, facianın çoğu Amerikalı kurbanları tepki gösterirken, onlara 2003’te 2.7 milyar dolar tazminat ödeyip Batı’yla ilişkileri düzeltmiş Kaddafi yönetiminin Megrahi’nin ülkesinde düşük düzeyde bir ilgiyle karşılanmasını sağlaması da kâfi gelmedi.
ABD Başkanı Barack Obama, Libyalının bırakılmasını ‘hata’ diye niteleyip, ‘kahraman’ gibi karşılanmaması ve ev hapsinde tutulması için Libya ile temasta olduklarını söylemişti. Nitekim Megrahi’yi karşılamak üzere önceki akşam Trablusgarb’ın Mitiga havaalanına 1000 kadar genç akın etti. Ama Kaddafi’nin oğlu Seyf el İslam’ın da bulunduğu uçak yere değer değmez yetkililer bunların çoğunu uzaklaştırırken, alanda 300 kadar gencin karşılamasına izin verildi. Dönüş devlet televizyonundan yayımlanmazken, yayın hakkı olan Seyf’in televizyonu da teknik gerekçelerle canlı yayın yapmadı. Libya medyası dün konuyu anmazken, yetkililer Megrahi’nin yeri konusunda sessiz.
Gel gör ki, Beyaz Saray dün Megrahi’nin ‘zafer edasıyla’ karşılandığını savunup bunu ‘kötü bir mesaj’ olarak niteledi. İskoçlara bu tavizi Libya ile petrol anlaşmaları için verdirdiği öne sürülen Britanya daha ileri gitti. Dışişleri Bakanı David Miliband “Kitlesel cinayet işlemiş birinin kahraman gibi karşılanması üzüntü verici” dedi. Megrahi başından beri masumiyetinde ısrar ederken, Kaddafi yönetimi sahte kanıtları ABD’nin yerleştirdiği iddiasındaydı. 

‘İkinci Lockerbie’
ABD medyası ise olayı ‘İkinci Lockerbie faciası’ diye niteledi. Wall Street Journal 27 yıl hapisten sadece sekiz yılını çekmiş Megrahi’nin ölen 270 kişi üzerinden hesaplanınca her ölü için sadece 11 gün yattığını yazdı. Faciada ölen Britanyalıların yakınların çoğu Megrahi’nin suçluluğuna ikna olmamışken, tek kızını kaybetmiş Amerikalı Susan Cohen, Megrahi’yi ‘kitle katili’ diye niteleyip “Merhamet gösterilecekse lütfen bana ve kızıma gösterilsin” diye konuştu.
İskoçya Başbakanı Alex Salmond ise kararlarını savunup, “Doğru olduğuna inandığımız şeyi yaptık” dedi. (afp, ap)