Libya'da 'krallar gibi' karşılandı

Libya'da 'krallar gibi' karşılandı
Libya'da 'krallar gibi' karşılandı

Kaddafi, Erdoğan?a 13 yıl önce ağırladığı Erbakan?dan çok farklı davrandı. FOTOĞRAF: AFP

Erbakan skandalından 13 yıl sonra Erdoğan Libya'da devlet başkanı muamelesi gördü. Kaddafi, öperek karşıladığı Erdoğan'la yine sarayında görüştü, akşam geleneksel çadırında onuruna yemek verdi. İki ülke arasında vize kaldırıldı

TRABLUS - Tayyip Erdoğan Necmettin Erbakan’ın olaylı ziyaretinden 13 yıl sonra Libya’yı ziyaret eden ilk Türk Başbakanı olurken, dün sivri çıkışları ve ilginç tavırlarıyla sık sık uluslararası medyaya malzeme veren Libya lideri Muammer Kaddafi’yle 2.5 saat görüştü. Türkiye ile Libya arasında vizenin kaldırılması konusunda uzlaşıldı.
Libyalı yetkililer, Başbakan Bağdadi Ali El Mahmudi’nin resmi davetlisi olan Erdoğan’a devlet başkanlarına uygulanan protokolün uygulandığını belirtti. Erdoğan’ı Trablusgarb’daki havaalanında karşılayan Mahmudi, başbaşa görüşme sonrası, “Vizenin kaldırılması konusunda anlaşmaya vardık. Önümüz Kurban Bayramı. Bugün itibariyle Türk vatandaşları Libya’ya, Libya vatandaşları da Türkiye’ye vizesiz gidebilir” dedi. 

Bombalanan bina izahatı
Ardından Erdoğan,  Bab-al Aziza Sarayı’ndaki çadırın önünde Albay Kaddafi tarafından öpülerek karşılandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın eşlik ettiği Erdoğan, ardından Kaddafi’nin çadırda onuruna verdiği yemeğe katıldı. Sohbet ederek çadıra doğru yürüyen Erdoğan, Kaddafi’ye 1986’da ABD tarafından bombalanan ve ardından müzeye dönüştürülen binayı işaret ederek, “Bu bombalanan bina mı?” diye sordu. Kaddafi Erdoğan’a binayla ilgili bilgi verdi. 

Kaddafi’ye davet
Kaddafi’yi Türkiye’ye davet ettiklerini belirten Erdoğan, Trablusgarp’daki Corinthia Otel’de düzenlenen Türkiye-Libya İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Uzun uzadıya bir  görüşme yaptık. Atılacak adımları birlikte tezekkür ettik ve bir yemekle birlikte bunu noktaladık. Kendilerini Türkiye’ye de davet ettik. Öyle zannediyorum ki kısa zamanda kendileri de Türkiye’ye geleceklerdir” dedi.
Erdoğan restore edilerek yeniden hizmete giren Radisson Blue Oteli’nin açılışını da yaparken, Çağlayan “Türkiye Libya’dan 21 milyar dolarlık iş aldı. Son 5 yılda 10 milyar doları geçti. Önümüzde de onlarca milyar dolarlık iş var” dedi. Libya’nın Kamu Hizmetleri Bakanı ile üç ayda bir sorunları görüşme konusunda mutabakata vardıklarını belirten Çağlayan, Libya’nın fırsatlar ülkesi olduğu anlattı.
Kaddafi’nin 6 Ekim 1996’da Erbakan’ı ağırlayış biçimi Türkiye’de büyük gürültü koparmıştı. Kaddafi Erabakan’la görüşmesini 13 saat sarkıtmış, Türk heyeti otelin önüne kurulan çadırda ağırlanmıştı. Ortak basın toplantısında Türk dış politikasından memnuniyetsizliğini dile getiren Kaddafi, “Türkiye’nin geleceği NATO üyesi olmakta, Kürtlere eziyet çektirmekte değil. Ortadoğu’daki güneşin altında Kürt milletinin de yerini alması gerek” gibi mesajlar verirken,  Erbakan “Teröristler bilhassa Kürt kardeşlerimizi katlediyor. Bunların zihniyeti, ateist ve komünist zihniyettir” demekle yetinmişti. Erbakan’ın Kaddafi karşısında ‘pasif kalması’ 28 Şubat ‘postmodern darbe’ sürecinin kozları arasında yer almıştı. 

Farklı bir gelecek inşası
Erdoğan, Libya’ya hareketi öncesi Erbakan’ın ziyareti hatırlatılıp “Kaygılı mısınız” diye sorulunca “Daha önce uluslararası toplantılarda Kaddafi ile iki kez görüştüm. Ben, 13 yıl öncesinin değerlendirmesini yapmıyorum. Mevcut durumumuzu değerlendiriyoruz. Farklı bir geleceği inşa etmenin gayreti içerisindeyiz” yanıtını verdi. (Dış Haberler)