Libya'ya tamamen duygusal sebeple...

Libya'ya tamamen duygusal sebeple...
Libya'ya tamamen duygusal sebeple...

Kaddafi şov Libya lideri ailesiyle ağırladığı Megrahi?yi kahramanlaştırdığı eleştirisi için ?Batı, 400 çocuğa AIDS bulaştırmış Bulgar hemşireleri bıraktığımızda kahraman gibi karşıladı. Onların duyguları var da, bizim yok mu? dedi. FOTOĞRAFLAR: AFP

Kaddafi, üç aylık ömrü kaldığı için bırakılan Lockerbie hükümlüsü Megrahi'yi ailesiyle birlikte konutunda ağırlayıp, Britanya ile İskoçya'nın jestini ödüllendireceğini belirtti. Oğlu Seyfülislam, Britanya ile tüm petrol-gaz anlaşmalarında Megrahi'nin bırakılması pazarlığı yaptıklarını söyledi

TRABLUSGARP - Libya lideri Muammer Kaddafi, Britanya ve ABD’nin ‘kahramanlaştırmayın’ uyarılarına aldırmadan İskoçya’nın bıraktığı Lockerbie hükümlüsü Abdülbasit Megrahi’yi kucaklayıp konutunda ağırlarken, eski mahkumun bırakılmasının perde arkasında Londra ile ticari anlaşmalar olduğu iddiası ayyuka çıktı. Kaddafi Britanya ile ilişkilerin gelişeceğini söylerken, oğlu Seyfulislam Londra ile ticari müzakerelerde Megrahi’nin hep pazarlık konusu olduğunu öne sürdü. Londra iddiayı reddetti.
1988’de Pan Am yolcu uçağının İskoçya’nın Lockerbie kasabası üzerinde düşmesiyle 270 kişinin ölmesine yol açan bombayı yerleştirdiği iddiasıyla 27 yıl hapse çarptırılan Megrahi, ölümcül prostat kanseri yüzünden üç aylık ömrü kaldığı için İskoç hükümeti tarafından bırakılmıştı. Kaddafi önceki gece Megrahi ailesini konutunda ağırlandı. TV’den yayımlanan görüşmede Megrahi’yi kucaklayan Kaddafi, Britanya Başbakanı Gordon Brown, Kraliçe Elizabeth ve Prens Andrew’e İskoçya hükümetini cesaretlendirdikleri için teşekkür etti. Libya lideri, ‘dostlarım’ diye seslendiği İskoç yetkililer için “Cesaretleri nedeniyle kutlarım. Kabul edilemez ve akıl dışı baskılara rağmen bağımsız ve insani karar aldılar” diyerek bu jesti ödüllendireceğini belirtti: “İki ülke ve kişisel dostluk ilişkilerinin lehine. Tüm alanlarda işbirliğine olumlu yansıyacak.”
Oğlu Kaddafi, daha ileri gidip, “Britanya ile yaptığımız tüm petrol-gaz anlaşmalarında, Megrahi masadaydı. Britanya’nın tüm çıkarları, Megrahi’nin bırakılmasına bağlıydı” dedi. Seyfülislam, konunun eski Britanya Başbakanı Tony Blair’in Libya ziyaretlerinde de ele alındığını söyledi. Kaddafi’ye ‘Sevgili Muammer’ diye seslenen mektup yazdığı ortaya çıkan Britanya Başbakanı Gordon Brown’ın sözcüsü, Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanı Lord Mandelson ise, Libya ile pazarlık ve anlaşma yapılmadığı, kararın tümüyle İskoç hükümeti ve yargısına ait olduğunda sözbirliği etti. Seyfülislam ile iki kez buluştuğu ortaya çıkan Mandelson, Megrahi’nin gündeme geldiğini, kendisinin bunun İskoç adalet bakanlığının işi olduğunu söylediğini savundu. Ama muhalefet bunları inandırıcı bulmazken, basın Londra’nın müdahalesinin açığa çıkarılması gerektiğini yazdı.
Blair’in Libya’ya 2004’teki ziyaretinde Shell 907, 2007’deki ziyaretinde BP 900 milyon dolarlık petrol anlaşması yapmıştı. Libya’ya 20 milyar dolar yatırım planlayan BP, doğalgaz yatırımına çoktan başladı. Afrika çapında 5 milyarlık yatırım planlayan Libya da, Britanya ortaklığını arıyor. Marks&Spencer, Bhs, Mansoon Accessorize ve Rentokil Libya’ya yatırım yapan diğer Britanya şirketleri.

‘Ölmeden kendimi aklayacağım’
Tartışmanın odağındaki Megrahi ise, Times’a “Saldırıyla ilgim olmadığına dair delilleri ortaya koyup Britanya ve İskoç toplumlarından jüri olmalarını isteyeceğim. Britanya’da adalet varsa ya beraat ederim ya da karar hatalı olduğu için iptal edilir” dedi. Megrahi, kurban yakınlarının öfkesini  “Doğal. Suçlu olmadığım halde suçlu olduğuma inanıyorlar. Hakikat açığa çıkacak” diye karşıladı. Megrahi, karşılanma biçimini ‘nahoş’ diye kınayan ABD Başkanı Barack Obama’ya “Çok hasta olduğumu biliyor. Gitmek zorunda olduğum tek yer hastane. Endişelenme Bay Obama, (ölmeme) üç ay kaldı” diye seslendi.
FBI Başkanı Robert Müller ise, İskoç Adalet Bakanı Kenny MacAskill’e ateş püsküren mektup gönderip bırakma kararının adaletle alay etmek olduğunu ve teröristleri cesaretlendirdiğini savundu. (Dış Haberler)