Libya'ya vizesiz ilk uçuş yapıldı

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçen ay gerçekleştirdiği tarihi Libya ziyaretinin meyvesi olan ‘Libya’ya vizesiz seyahat uygulaması’ başladı. Erdoğan ile Libya lideri Muammer Kaddafi’nin vardığı mutabakatın 25 gün sonra hayata geçirilmesiyle, dün ilk vizesiz yolcular İstanbul’dan Trablusgarp’a gitti. İlk seferi gerçekleştiren Libya Havayolları’nın yetkilileri, bürokratik işlemlerin tamamlandığını, ama yazılı emrin henüz ulaşmadığını, yolcuların mağdur olmaması için telefon görüşmeleri sonrası uygulamayı başlattıklarını söyledi. THY ise yazılı emri bekledi.
Libyalı yetkililer, “Pasaporta yeminli bir tercüme bürosundan kimlik bilgileri Arapça olarak yazılıyor. Bu bilgiler emniyet müdürlüğü tarafından onaylanıyor. Yolcunun yanında en az 1000 dolar olması gerekiyor. Bu şekilde giden yolcu en az bir ay kalabiliyor. Bu süre ilerde artabilir” dedi.
Türkiye’nin son dönemdeki dış politikası sayesinde Suriye, Ürdün ve Libya ile vize kalktı. İran, Fas ve Tunus’un yanısıra Asya ve Latin Amerika ülkelerinin büyük bölümü de Türkiye’ye vize uygulamıyor. (Radikal)