Lideri BBC'ye çıkan aşırı sağcı parti ankete göre seçmen patlaması yaptı

Lideri BBC'ye çıkan aşırı sağcı parti ankete göre seçmen patlaması yaptı
Lideri BBC'ye çıkan aşırı sağcı parti ankete göre seçmen patlaması yaptı

Griffin BBC macerası sonrası Grays kasabasında esnafla konuşurken göçmenlerden de büyük ilgi gördü. FOTOĞRAF: AP

Britanya'da aşırı sağcı lider Griffin'in BBC'ye çıkmasının ardından yapılan bir anket, partisi BNP'nin seçmen potansiyelini yüzde 6'dan 22'ye çıkardığına işaret etti

LONDRA - Britanya’da haziranda yüzde 6 oranında oyla Avrupa Parlamentosu’na iki üye gönderen aşırı sağcı Britanya Ulusal Partisi (BNP), lideri Nick Griffin’in BBC’ye çıkmasının ardından seçmen tabanında patlama yapmışa benziyor. Griffin’in Question Time programında sekiz milyon izleyiciye ulaşmasının ardından, Telegraph gazetesi için YouGov’un yaptığı ankete göre seçmenlerin yüzde 22’si ‘BNP’ye oy vermeyi ciddi ciddi düşünüyor.’
BBC’nin protestolara rağmen ifade özgürlüğü adına programa davet ettiği Griffin, programda ABD’deki ırkçı Ku Klux Klan’ı savunup, İslam’ın ‘ahlaksız ve berbat’ bir din olduğu tezini de tekrarlamıştı.
Ardından 1314 kişiyle yapılan ankete katılanlardan BNP’ye oy vermeyi ciddi ciddi düşünenlerin oranı yüzde 22 çıkarken, bunların yüzde 4’ü kesinlikle, yüzde 3’ü muhtemelen düşüneceğini söyledi ve yüzde 15’i de kendilerini ‘olası BNP seçmeni’ diye niteledi.
‘Yarıdan fazlası Griffin’in ‘Şu ana dek Britanya hükümetlerinin hep ihmal ettiği Britanya’nın beyaz yerlilerinin menfaatini savunmada’ haklı olduğu ya da bir haklılık payı bulunduğu görüşünde.  Bunların yüzde 43’ü BNP’ye sempati beslemediğni belirtse de bazı kaygılarını paylaştığını söyledi. BNP’nin fikirlerine ‘aynen katılanların’ oranı yüzde 12, tamamen ‘karşıt’ görüşte olanların yüzde 38 çıktı. 

Sitesi 15 milyon kez tıklandı
Aşırı sağcı parti ise, BBC sayesinde gelen popülariteyi sitesinden “Programdan sonra e-posta servisimize abone olanların sayısı 9 bin arttı” haberiyle kutladı. Programdan sonra 15 milyon kez tıklanan partinin sitesinin yöneticisi Simon Bennett, ”AP seçimleri sırasında 40 bin üyelik talebi geldi. Ancak bunu karşılamak için yarım milyon sterlin teknik yatırım gerekli.Program gecesi, sadece sekiz saatte seçim dönemindekinin dörtte biri kadar yeni üyelik talebi geldi. Griffin’e yapılan saldırılardan rahatsız olan çok sayıda yeni insan topladık” dedi. 
Griffin’in programa katılımını engellemeyemeyen Devlet Bakanı Peter Hain ise, “Bundan korkuyordum. BBC, BNP’ye asrın fırsatını altın tabakta sundu. Sonuçlarını göreceğiz. Çok kızgınım” diye konuştu. Times, BBC’nin gösterdiği ‘Griffin ile ilgili her şey’ adlı  tanıtımın ‘kararsız seçmenleri tehlikeli  etkilediğini’ savundu. Finacial Times, diğer katılımcılar Savunma Bakanı Jack Straw ve Liberal Demokrat Chris Huhne için“Anaakım siyasiler göçmenliği savunup ırkçılara karşı duramadı” dedi. (afp)