Liderlerin gündemi formda kalmak

Fransa'yı hiç alışık olmadığı bir şeye, her gün sokakta koşan cumhurbaşkanına kavuşturan Nicolas Sarkozy bu yüzden 'Nike-olas' lakabıyla alaya alınırken, diğer dünya liderleri de onun kadar gösterişçi olmasa da spor faaliyetlerinden geri kalmıyor.

LONDRA - Fransa'yı hiç alışık olmadığı bir şeye, her gün sokakta koşan cumhurbaşkanına kavuşturan Nicolas Sarkozy bu yüzden 'Nike-olas' lakabıyla alaya alınırken, diğer dünya liderleri de onun kadar gösterişçi olmasa da spor faaliyetlerinden geri kalmıyor. Tek istisna Almanya'nın kadın başbakanı Angela Merkel.
Britanya: Yeni Başbakan Gordon Brown sabah erkenden spor salonunun yolunu tutanlardan. Gençliğinde tenis şampiyonu olan Brown, yaz tatilinde de bol bol tenis oynayacak. Ama bir rugby maçında kör kalacak hale geldiğinden fiziksel temasın olduğu sporlar yok.
ABD: Eski alkolik George Bush, her gün spora bir saat ayırıyor, koşu bandına çıkmasının yanı sıra Air Force One'da bile aksatmadan bisiklete biniyor. Bunu "İçinizdeki çocuğu açığa çıkarıyor. Hâlâ gençlik pınarının peşinde koşmakta bence sorun yok" diye açıklıyor.
Rusya: Aksiyon kahramanı olmaya en yakın lider Vladimir Putin. Kısa boyunu telafi için merak saldığı judoda 18 yaşında siyah kuşak almış. Artık günde 1000 metre yüzüp 40 dakika beden hareketi yapıyor. Usta kayakçı olduğundan Soçi'de yapılacak 2014 Kış Olimpiyatları için hazırlanan rampaları da ilk deneyen kişi.
Almanya: Angela Merkel, opera dinlemek, yemek pişirmek ve kitap okumayı tercih ediyor. Yine de politikadan kafasını boşaltmak için uzun yürüyüşlere çıkıyor.
Avustralya: 67 yaşındaki Başbakan John Howard gerekirse gazetecilere koşarken demeç veriyor.
Bolivya: Futbol tutkunu Devlet Başkanı Evo Morales, FIFA'nın getirdiği yüksek irtifadada uluslararası maç yasağıyla da futbol oynayarak mücadele ediyor.
Venezüella: Gençliğinde beyzbol atıcılığında şampiyonluğu olan Hugo Chavez uzun bir çalışma gününün ardından gece yarısı bakan, müsteşar ve muhafızlarını toplayıp beyzbol maçı düzenleyerek rahatlıyor.
Kolombiya: Demir yumruklu Devlet Başkanı Alvaro Uribe, Latin Amerika'daki bir numaralı yoga tutkunu.
Çin: Devlet Başkanı Hu Jintao sadece geçen hafta Hong Kong'da masa tenisi oynarken görüntülendi.
Japonya: Ok Federasyonu Başkanlığı da yapan Başbakan Şinzo Abe, ABD-Japonya beyzbol maçı serisinin açılışında ise topu yanlış yöne atmıştı.