Lieberman 'Hillary'yi çatlattı'

Lieberman 'Hillary'yi çatlattı'
Lieberman 'Hillary'yi çatlattı'

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrailli muadili Lieberman?la görüşmesi sonrası dirseğini kırdı. FOTOĞRAF: REUTERS

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrailli muadili Avigdor Lieberman ile Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin durdurulması konusunda dramatik şekilde restleştiği toplantının ardından Beyaz Saray’a giderken dirseğini kırdı. Dışişleri’ne göre, önceki gün düşüp sağ dirseğini kıran Clinton, George Washington Üniversitesi Hastanesi’ndeki müdahalenin ardından evine gönderildi. Dün Angelina Jolie’nin Mülteciler Günü etkinliği ile Dışişleri Hizmeti Derneği’nin ödül töreni randevularını iptal eden Clinton, haftaya ameliyat sonrası İran’ın da davetli olduğu Roma’daki G-8 zirvesine katılacak.
Kaza öncesi son basın toplantısında Clinton “Yahudi yerleşimlerinin durdurulmasını istiyoruz. Bu kapsamlı barışa götürecek çabaların önemli ve esaslı bir parçasıdır” derken, Lieberman “Batı Şeria’nın nüfus dengesini değiştirmeye hiç niyetimiz yok” yanıtını verdi. Aşırı sağcı parti lideri Lieberman, “Yerleşimin kesin ve tümden durdurulması görüşünü kabul edemeyiz. Yerleşimlerin doğal büyümesine bırakmamız gerektiğini düşünüyorum” diye ekledi. Bebeklerin doğması ve insanların evlenmesiyle yaşanan genişlemeden bahseden Lieberman “Bu yaklaşım açık, önceki yönetimle de uzlaşma içindeydik ve bu iktikameti koruyoruz” dedi. Clinton ise bu savı “Bush yönetiminin geçmişine bakarsanız ne gayriresmi ne de sözlü uygulanabilir bir anlaşma yoktur” diye reddetti. (afp, ap)