Lieberman'ın 'Latinleri fethi'nde gerilim

Lieberman'ın 'Latinleri fethi'nde gerilim
Lieberman'ın 'Latinleri fethi'nde gerilim

İsrail, Müftü Hüseyin?in Britanya sömürgeciliğine karşı desteğini almak için Hitler ile görüşmesinin fotoğrafını tekrar ?pişiriyor?.

İran etkisini kırmak için Latin Amerika turuna çıkan Lieberman, Brezilya'da bir iktidar yetkilisinin 'Irkçı, faşist' tepkisiyle karşılaştı. İsrail Dışişleri Bakanı, çareyi Kudüs Müftüsü'nün Hitler ile 1941 tarihli fotoğrafını tekrar yaymada arıyor

SAO PAULO - Latin Amerika’da İran’ın artan nüfuzunu kırmak için 10 günlük Latin turuna çıkan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, gezinin ilk durağı Brezilya’da soğuk duşla kaşılaştı.  Arapları tamamen sürme önerisinin sahibi Lieberman, temaslarına ticari başkent Sao Paulo’dan başlarken, iktidardaki İşçi Partisi’nin dış ilişkiler sekreteri Valter Pomar, İsrailli başdiplomatı ‘faşist ve ırkçı’ olmakla suçladı. Pomar, Brezilya solunu Liberman’ı protestoya da çağırdı.
İşçi Partisi’nin kurucusu Devlet Başkanı Lula da Silva ise, Lieberman’ı kabulünden önce, sözcüsü aracılığıyla ortamı yumuşatmaya çalıştı. Sözcü “Pomar’ın sözleri kendi görüşleridir ve hükümeti bağlamaz. Gerçekten sözleri gayet kaba” dedi. Lula, Tahran’la ilişkileri nedeniyle rahatsız ettiği İsrail ile BM Güvenlik Konseyi üyeliğine destek almak için ilişkileri iyi tutmaya çalışıyor. Lula’nın İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı sonbahara doğru ağırlaması bekleniyor. 

‘Her yerde İran elçiliği!’
Bugün işadamları ve Yahudi cemaati temsilcileriyle bir araya gelecek Lieberman, gezisini Arjantin, Peru ve Kolombiya’da sürdürecek. İsrailli bakan, İran’la sıkı dayanışma sergileyen Venezüella ve Bolivya gibi ülkelere ise uğramayacak. Caracas ile La Paz Gazze saldırısı nedeniyle İsrail’le ilişkileri kesmişti.
İsrail Dışişleri’nin Latin Amerika ve Karayiplerden sorumlu direktörü Dorit Şavit ise, Kolombiya’nın El Tiempo gazetesine İran’ın bölgedeki artan etkisinden duyulan rahatsızlığı dile getirirken “Tahran La Paz ve Managua’da daha yeni elçilikler açtı. Bogota’da bir elçiliği var ve Panama ve Peru’da da elçilik açmaya çalışıyor. Venezüella ile 200’ün üzerinde anlaşma yaptı” dedi. Bu ilişkileri sadece ticari olarak görmenin mümkün olmadığını savunan Şavit, İran etkisiyle birlikte Hizbullah’ın Kolombiya’nın La Guajira yarımadası ve Venezüella’nın Margarita adasında hücreler kurduğunu iddia etti. Şavit, Lieberman’ın konuyu 28-29 Temmuz’da Bogota’da gündeme getireceğini belirtti. Venezüella Dışişleri Bakanlığı ise, Hizbullah’ın hücreleri iddiasını ‘Komik’ diyerek reddetti.
Lieberman, Doğu Küdüs’teki yeni Yahudi yerleşim planına yönelik tepkileri püskürtmek için İsrail elçiliklerine Nazi lideri Adolf Hitler’in 1941’de Kudüs Müftüsü Emin Hüseyin’le çekilmiş fotoğrafını her tarafa dağıtma talimatı da verdi. 2. Dünya Savaşı’nda Başmüftü kutsal topraklardaki Britanya sömürgesine karşı savaşırken, karşı cephedeki Almanya’nın desteğini almaya çalışıyordu. Bir zamanlar Başmüftü’ye ait olan Doğu Kudüs’teki atıl durumdaki Çoban Oteli satın alan yerleşimlerin baş finansörü Amerikalı İrving Moskowitz, buraya 90 apartman, sinagog ve okul yapmak için kolları sıvadı. Obama yönetimi İsrail’den projeyi durdurmasını isteyince, “Kudüs bizim, istediğimizi yaparız” yanıtını almıştı. (afp, ap)