Litvinenko'yu MI6 öldürdü, Boris Berezovski de ajan

Britanya'nın eski KGB ajanı ve Putin yönetimi muhalifi Aleksander Litvinenko'yu radyoaktif Polonyum 210'la öldürdüğü suçlamasıyla hakkında dava açıp Rusya'dan iadesini istediği...

MOSKOVA - Britanya'nın eski KGB ajanı ve Putin yönetimi muhalifi Aleksander Litvinenko'yu radyoaktif Polonyum 210'la öldürdüğü suçlamasıyla hakkında dava açıp Rusya'dan iadesini istediği eski Rus casus Andrey Lugovoy, karşı saldırıya geçip, Londra-Moskova ilişkilerini krize sokacak iddialar ortaya attı. Lugovoy, Litvinenko'nun kendisini casus olarak kullanan Britanya dış istihbarat servisi (MI6) yahut da onların bilgisi dahilinde öldürüldüğünü öne sürdü. Üstelik iddiaya göre MI6 Lugovoy'u da casus yapmaya kalkışmış.
Rusya'dan kaçtıktan sonra Britanya vatandaşlığı almış Litvinenko, tıpkı kendisi gibi KGB ajanlığından dönme bir işadamı olan Lugovoy ile Londra'da 1 Kasım'da bir kafede buluştuktan sonra rahatsızlanmış ve 22 gün sonra hastanede ölmüştü. Hemen olayın ardında Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bulunduğu öne sürülmüştü.
Rusya'nın iade talebini reddettiği Logovoy, dün Moskova'da basın toplantısı yapıp MI6'ya ağır ithamlarda bulundu. 'Günah keçisi yapılma' nedenini MI6'nın dikkatleri Litvinenko ile bağlantısından başka yere çekmek istemesine bağlayan Lugovoy, eski dostunun MI6'nın kontrolünden çıktığı için öldürüldüğünü savundu. Litvinenko ile 1990'larda Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı yapmış ve Putin iktidarıyla Britanya'ya kaçmış Boris Berezovski'nin MI6'ya çalıştığını savunan Lugovoy, kendisinin de 'devşirilmeye' kalkışıldığını iddia etti: "Benden Başkan Putin ve ailesiyle ilgili gizli bilgiler istendi. Özellikle ekonomik bilgiler" dedi. Litvinenko'nun kendisine gizli iletişimde kullanması için kodlar yer aldığı bir Rus yazarın kitabını verdiğini söyleyen Lugovoy, ülkesine ihaneti reddettiğini belirtti. Litvinenko'nun görüşmelerinde söylememesi gerekenleri kendisine aktardığını anlatan Lugovoy, "Öyle ki MI6'nın kontrolünden çıktığı izlenimi edindim. Britanyalıların değerini küçümsediği ve hizmetleri karşılığı çok az para ödendiğine inanıyordu" dedi. Litvinenko'nun kendisine ödemeleri kesen Berezovski'ye de kızgın olduğunu anlatan Lugovoy'a göre, Litvinenko, Rus oligarkın Britanya'dan hileli belgelerle sığınma hakkı kazandığını kanıtlayabileceğini dahi söylemiş.
Litvinenko cinayetini ya MI6 ya Rus mafyası ya da Berezovsky'nin işlemiş olabileceğini belirten Rus işadamı, "Bizzat MI6 tarafından yapılmadıysa da onların kontrolü altında yapıldı" vurgusu yaptı. Rus işadamı, 'Deliliniz var mı' sorusuna da "Var" demekle yetindi ve detayları ancak Rus savcılara anlatacağını kaydetti.
Britanya: Bu adli mesele
Britanya Dışişleri'nin, "Bu adli bir mesele, istihbaratla ilgili değil" diyerek Lugovoy'un suçlamalarına doğrudan yanıt vermemesi dikkat çekti. Bir zamanlar Lugovoy'u şirketinde koruma şefi olarak çalıştırmış olan Berezovski ise "Bu, Kremlin'in dünyaya sunmak istediği hikâye. Putin köşeye sıkıştı" derken, MI6 ajanı olduğu iddiasını da "Tamamen uydurma" sözleriyle yalanladı.
Berezovski, en son Guardian'a Putin'i gözden düşürmeye ve silah zoruyla devirmeye çalıştığını, Rus muhaliflere mali kaynak sağladığını itiraf etmişti. (afp, ap, bbc)