Livni ajan, Barak asker, Lieberman fedai

Livni ajan, Barak asker, Lieberman fedai
Livni ajan, Barak asker, Lieberman fedai

Livni kadınların desteğini alıyor. Son saldırı Barak?a puan getirmedi. Lieberman koalisyonun kilit adamı. FOTOĞRAFLAR: AFP

Başbakan Ehud Olmert’in yolsuzluktan istifa etmesiyle 2008 sonunda Kadima’nın başına geçen Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Mossad ajanı olarak 1980’lerde Avrupa’da Filistinlilerin peşindeydi. Bir arkadaşı Times’a “IQ’su 150 olan zeki bir kızdı. Çoğu eski komando erkeklerle Arap teröristleri ortadan kaldırmak için Avrupa başkentlerinde dolaşıyordu” demişti. Siyonist İrgun örgütünün ateşli militan çifti Polanya asıllı Eytan Livni ile Sara Rosenberg’un kızı. . Hukuk eğitimli Livni 1999’da Likud’dan vekil seçildi. 2005’te Ariel Şaron’un Kadima’sına geçip 2005’te Dışişleri Bakanlığı’nı da üstlendi. İki devletli çözüm isterken Golan Tepeleri’nin Suriye’ye iadesine karşı çıkıp İran’ın nükleer tesislerinin vurulmasını savunuyor.
Savunma Bakanı ve İşçi Partisi lideri Ehud Barak, ömrünün 35 yılını orduda geçirdi. Mişmar kibbutzunda doğmuş 67 yaşındaki Barak, fizik, matematik ve mühendislik okudu. Genelkurmay başkanı olarak noktaladığı askerlik kariyerine çok sayıda gizli operasyon sığdırdı. 1973’te kadın kılığında Beyrut’ta FKÖ liderlerine suikast misyonundaydı. 1976’da Ugunda’da kaçırılan Fransız uçağına düzenlenen Entebbe operasyonunun mimarıydı. Siyasete 1995’te girdi, 1999-2001’de başbakanlık yaptı. 2000’de İsrail’in 22 yıllık Güney Lübnan işgaline son verdi, Oslo sürecinde tavizlerin bedelini seçim yitirerek ödeyince 2001’de özel sektöre geçti. 2007’de İşçi Partisi liderliğini üstlenerek Savunma Bakanı olarak kabineye girdi.
Sağcı Evimiz İsrail’in lideri Avigdor Lieberman, Filistinlileri ‘böcek’ diye anması ve İsrailli Arapları sürme önerisiyle namlı. Aşırı sağ söylemiyle gençleri çekiyor. 50 yaşındaki Lieberman Moldova’dan 1978’de İsrail’e yerleşmiş Sovyet göçmeni. Kızılordu’da askerken Almanya’ya esir düşmüş babası Lev, yedi yılını Gulak’ta geçirmiş. Sosyal bilimler diploması olsa da gazino fedailiği dahil pek çok işte çalıştı. Kudüs’te öğrenciyken katıldığı Likud’da 1993’ten itibaren görev aldı. 1999’da Evimiz İsrail’i kurdu. 2001-2008 arası üç koalisyonda yer aldı. Geçen yıl Filistinlilerle yeni müzekere sürecini protesto edip kabineden ayrıldı. Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerini korumak için İsrail’de Arap yoğunluklu yerlerin takasını istiyor.