Lizbon ile Berlin: Müzakereler sürecek

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerini durdurmak için kolları sıvarken, AB dönem başkanlığını devredenle teslim alan ülkeler farklı görüş bildirdi. AB dönem başkanlığını Almanya'dan alan Portekiz...

PORTO - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerini durdurmak için kolları sıvarken, AB dönem başkanlığını devredenle teslim alan ülkeler farklı görüş bildirdi. AB dönem başkanlığını Almanya'dan alan Portekiz Türkiye'yle müzakerelerin devamı arzusunu dile getirirken, Alman Başbakanı Angela Merkel de Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık görüşünü korumasına karşın aynı temennide bulundu.
Dün Portekiz Başbakanı Jose Socrates ile Dışişleri Bakanı Luis Amado, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yu Porto'da ağırladı. Amado, "Gelecek aylarda Türkiye'yle müzakerelerde ik-üç başlığın daha açılmasını umuyorum" dedi. Merkel ise, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında bir Türk gazetecinin yeni parti programı taslağındaki 'Sadece Avrupa ülkeleri AB üyesi olabilir' sözünü hatırlatması üzerine şu yanıtı verdi:
'Sınır sorunu ile Türkiye sorunu aynı değil'
"Parti olarak tutumumuz belli, ama tüm AB ülkelerinin vardığı anlaşmalar doğrultusunda Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanmıştır. Bunları sürdüreceğiz." Hıristiyan Demokrat lider şöyle devam etti: "Türkiye'nin en azından Avrupalı bir yanı var. Dolayısıyla Avrupa'ya sınır çizme sorunsalı, Türkiye'ye değer biçme sorunu demek değil. Partice Türkiye'nin AB'yle çok yakın bağları olmasını istiyoruz, imtiyazlı ortaklığı tercih ediyoruz, anlaşmalara sadığız ve müzakerelere katılıyoruz."
Sarkozy hükümeti yıl sonuna dek AB sınırlarının tartışmaya açılması hedefini koyarken, dün Portekiz'in Avrupa'dan sorumlu bakanı Manuel Antunes altı aylık dönem başkanlıklarına genişleme gündemi sokmayacaklarını söyledi. Zira Portekiz'in hedefi, AB Anayasası'nın yerini almak üzere hükümetler arası konferansa gönderilen Reform Anlaşması'nın acilen onaylanması. Dün Socrates ile Barroso geçen ayki zirvede Polonya'nın itirazları yüzünden güçlükle uzlaşılan anlaşma metnini yeniden tartışmaya açmayacaklarını söylemesine karşın, Polonya Başbakanı Jaroslav Kaczynski "Tartışmalı konuları iki yıl bloke etme hakkı elde ettik. Bunun anlaşmada çok net ifade edilmesini istiyoruz" diye diklendi. (aa, ap, afp)