Lokmacı'da askerin görüşü alınacak

AB'yle üyelik müzakerelerinin selameti açısından Gümrük Birliği Ek Protokolü şartını yerine getirmek için Kıbrıs Rum Yönetimi'ne bir limanla bir havalimanı açma önerisi nedeniyle Genelkurmay ve...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - AB'yle üyelik müzakerelerinin selameti açısından Gümrük Birliği Ek Protokolü şartını yerine getirmek için Kıbrıs Rum Yönetimi'ne bir limanla bir havalimanı açma önerisi nedeniyle Genelkurmay ve Çankaya ile ters düşen hükümet, KKTC'deki Lokmacı kapısının açılmasını engelleyen üst geçitle ilgili kararda yoğurdu üfleyerek yiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, 2007'ye girerken geçidi kaldırma kararını ilan eden KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı Genelkurmay Başkanı Orgenaral Yaşar Büyükanıt'a yönlendirdi.
Gül'le ikna edemeyince...
Lokmacı Kapısı'nın açılması konusunda KKTC ile Ankara 'prensip kararı' almıştı. Ancak KKTC'nin tutumunu 'tek taraflı adım' olarak gören Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, bayramda İstanbul'a gelen Talat'ı telefonla arayıp kararından vazgeçirmeye çalıştığı öğrenildi.
Edinilen bilgilere göre ikna olmayan Talat, Erdoğan'la da görüşmek istedi. Görüşme önceki gece Başbakan'ın Lübnan dönüşü İstanbul'da gerçekleşti. Erdoğan Talat'a Genelkurmay'dan da görüş alınmasının yararlı olacağını söyledi. Dün KKTC'ye dönmesi gerekirken dün Ankara'ya geçen Talat bugün Gül'ün de katılacağı bir toplantıda Büyükanıt ile görüşecek. Talat'ın üst geçiti kaldırma kararı ABD ve AB tarafından 'çözüm için adım' olarak görülmüş, Rum yönetimi ise "Bütün engeller kaldırılsın. Öyle kapıyı açarız" tepkisini vermişti.