Londra'da 7 Temmuz yıldönümü öncesi terör paniği

Britanya'nın yeni Başbakanı Gordon Brown, görevdeki ilk gününde ülkeye '7 Temmuz saldırılarını' hatırlatan bombalı saldırı paniğiyle karşı karşıya kaldı.

LONDRA - Britanya'nın yeni Başbakanı Gordon Brown, görevdeki ilk gününde ülkeye '7 Temmuz saldırılarını' hatırlatan bombalı saldırı paniğiyle karşı karşıya kaldı. Londra merkezindeki Haymarket Caddesi'nde dün sabaha karşı park edilmiş bir araçta bulunan bomba polis tarafından etkisiz hale getirildi. Londra, 7 Temmuz'un 2. yıldönümü öncesinde büyük facia atlatırken, polis "Büyük katliam olabilirdi" açıklaması yaptı. Olay yerinde de patlama etkisini artıracak 60 litre benzin, gaz tüpleri ve çiviler bulundu. Scotland Yard yetkilisi Peter Clarke, "Patlayıcı, önemli sayıda ölüm ve yaralanmaya yol açabilecek nitelikteydi" açıklaması yaptı. Bir güvenlik yetkilisi polisin 'Irak dahil olası uluslararası bağlantıları araştırdığını' aktardı: "Iraklı direnişçiler aynı teknikleri kullandığından uluslararası bağlantı olması mümkün."
BBC:Polis bir araç daha buldu
Görgü tanıkları bir kişinin yeşil metalik Mercedes'i Tiger Tiger adlı gece kulübü yakınındaki çöp bidonuna çarpacak şekilde park edip kaçarak uzaklaştığını aktardı. Araçtan çıkan dumanlar sonucu bir kişi rahatsızlanınca TSİ 04.30'da 1700 kadar kişinin bulunduğu Tiger'a ambulans çağrıldı. Şüpheli aracın araştırılması için gelen polis de bölgeyi kordona alıp araçtaki bombayı etkisiz kıldı.
Olay sonrası polis, Hyde Park yakınındaki Park Lane bölgesi ile Fleet Caddesi'ni 'şüpheli araçları incelemek' amacıyla kordona aldı. İki bölgede de, beş saat sonra yollar açıldı. Ancak BBC, polisin Park Lane'de patlayıcı yüklü ikinci bir araç daha bulduğunu öne sürdü.
'Londra bombalanacak' mesajı
CBS kanalıysa olaydan saatler önce Kaide'nin kullandığı Al Hesba adlı sohbet odasında 'Londra bombalanacak' denilen bir yazı yer aldığını aktardı.
Ebu Usame el Hazen adlı kişinin yazdığı metinde, 'Britanya Kaide bombalamalarını mı özlüyor? Bugün, neşelenin, Londra bombalanacak' denildi.
Brown ise "Olay, Britanya'nın ciddi tehdit altında olduğunu ve tetikte olması gerektiğini hatırlatıyor" dedi. Britanya Müslümanlar Konseyi, halka polise yardımcı olma çağrısı yaptı. (afp, bbc)