Londra'da cami önünde savaş

Londra'da cami önünde savaş
Londra'da cami önünde savaş

Müslümanlar ile İslam karşıtları fena çatıştı. Tutuklanan İslam karşıtlarının polis aracından Müslümanları cep telefonuyla kameraya çektikleri görüldü. FOTOĞRAF: AP

LONDRA - Britanya’nın Birmingham kentinin ‘radikal İslam ve cami’ karşıtı gösteriye sahne olması üzerine çıkan olaylarda 90 kişinin gözaltına alınmasının ardından, İslam karşıtlarının 11 Eylül’ün yıldönümünü bir caminin önünde anmaya kalkmaları başkent Londra’yı karıştırdı.
 ‘Avrupa’nın İslamlaşmasına Dur’ (AİD) grubundan 20 kişi ellerinde çamaşır sularıyla kuzeydeki Harrow’da Merkez Camii’nin önünde cemaatin üzerine yürümeye kalktı. Ama çoğu maskeli bin kadar Müslüman ve ırkçılık karşıtını karşısında buldu. Taş ve sopaların havada uçuştuğu çatışmaya müdahale eden polis 10 kişiyi tutukladı. İslam karşıtlarının polise direndiği görülürken, bir gösterici “Afganistan’da savaşan iki oğlum var. Ama polis bizi savunmayı reddediyor” diye çıkıştı. AID “Irkçılık aptallığının en alçak biçimi ama İslamofobi sağduyunun en tepesi” parolasıyla kurulmuştu. (afp)