Londra'da Macbeth misali devir-teslim

Britanya'da bu hafta Tony Blair devri kapanıp Gordon Brown devri açılıyor. Dün iktidardaki İşçi Partisi'nin Manchester'da düzenlediği kongreyle liderliğine seçtiği Maliye Bakanı Brown, çarşamba günü de Blair'in Irak fiyaskosu nedeniyle...

LONDRA - Britanya'da bu hafta Tony Blair devri kapanıp Gordon Brown devri açılıyor. Dün iktidardaki İşçi Partisi'nin Manchester'da düzenlediği kongreyle liderliğine seçtiği Maliye Bakanı Brown, çarşamba günü de Blair'in Irak fiyaskosu nedeniyle bırakmak zorunda kaldığı başbakanlık koltuğuna oturacak. İkili arasında 1994'te bir pub'da yapılan liderlik sırası anlaşması uyarınca 2001'den beri 'aport' bekleyen Brown, altı yıl rötarlı gelen iktidarını yeni Fransa lideri gibi kadınlara ağırlık veren bir hükümetle taçlandıracak.
Liderlik yarışında karşısına rakip çıkmayan 56 yaşındaki İskoç asıllı siyasi, partisinin Blair yüzünden yerlerde sürünen halk desteğini de yükseltti. Dünkü Ipsos anketinde, yüzde 39 destek alan İşçi Partisi yüzde 36'da kalan Muhafazakâr Parti'nin sekiz aydır ilk kez önüne geçti. 'Kim daha iyi başbakanlık yapar' sorusuna yüzde 40 Brown derken, sadece yüzde 22 Muhafazakâr Parti lideri David Cameron'u andı. Lakin Brown'ın iktidarda kalıp kalamayacağını Blair'in Irak mirasıyla ne yapacağı belirleyecek. Nitekim dün kongre salonunu kuşatan savaş karşıtları, Brown' ın Irak'tan ekimde çekilmesini ve İran'a saldırmazlık garantisi vermesini istedi. Gösteri lideri Mark Krantz, "Brown Blair'in akıbetini dikkate alacaktır. Tony' nin niye gittiğini biliyor" dedi.
Kadınlara bol bakanlık
İskoç asıllı siyasi, "Irak konusu partimiz ve ülkemiz için ayrılık yaratan bir konu oldu. Bundan alınması gereken dersleri alacağız" dese de şimdilik Blair'in Irak politikasını sürdürmesi bekleniyor. Ancak halkın gösteri hakkının demokrasinin temeli olduğunu düşünen Brown'ın en azından selefinin parlamento önünde Irak işgalinin protesto edilmesini yasaklayan yasasını değiştirmesi bekleniyor. Brown'ın yardımcılığına ise adalet bakanlığı anayasal işlerden sorumlu bakan yardımcısı Harriet Harman seçildi. Brown'ın kabinesinde yer alacak kadınlar arasında ise Angela Eagle, Mary Creagh, Angela Smith, Vera Baird, Caroline Flint, Yvette Cooper'ın adları geçiyor.
Devir teslim, Brown'ın Blair'e darbe yapmaya, Blair'in de Brown'ı makamından etmeye çalıştığına dair defterlerin yeniden açılmasına da yol açtı. İki yıl önce Blair'in Brown'ı Maliye Bakanlığı'ndan daha etkisiz göreve getirme planı yaptığını yazan Independent, Mart 2005 tarihli belgenin elinde olduğunu belirtti. Yakın çevresindeki bürokratlarla eski BBC Genel Direktörü'nün hazırladığı belge, Blair'in yeni Maliye Bakanı'na dair konuşma metnini içerirken, yenisinin Brown'ın tersine ekip çalışmasına yatkın olması gerektiğini söylüyor. Maliye'nin kilit yetkilerini de diğer bakanlıklara dağıtıyor. Ama Blair Mayıs 2005 genel seçimini Brown'ın desteği olmadan kazanamayacağını anlayınca planı rafa kaldırmış. Brown ise eylülde kabineyi istifalarla çökertme tehdidiyle Blair'i koltuğu bırakacağını açıklamaya zorlamıştı. (Dış Haberler)