Londra'da siyah başkan, kraliçe ve aşçı...

Londra'da siyah başkan, kraliçe ve aşçı...
Londra'da siyah başkan, kraliçe ve aşçı...

Britanya first lady?si Sarah Brown, Michelle Obama?yı bir kanser merkezine götürdü. FOTOĞRAF: AFP

PARİS-TEKSAS: Beyaz Saray’ın ABD Başkanı Barack Obama’ya eşlik eden gazetecilere dağıttığı bilgilendirme broşürleri Avrupalıları şaşırttı. Dışişlerinin CIA World Factbook’tan hazırladığı sanılan broşürde, Britanya ‘Avrupa kıtasına yakın ada grubu, Oregon’dan biraz büyük’ diye betimlenirken, ‘özel ilişkiler’ anılmıyor. Kraliçe 2. Elizabeth’le ilgili ‘izci kız, denizci kılavuzu, 2. Dünya Savaşı’nda kardeşi Prenses Margaret ile pandomim oynardı’ gibi ayrıntılar es geçilmemiş. Fransa ‘ABD’nin Britanya’dan bağımsızlığını kazanmasına yardım etmiş en eski müttefik’ diye taltif edilse de, Galli onurunu kıracak şekilde Avrupa’nın en büyük ülkesine ‘Teksas’ın beşte dördü’ boyut biçiliyor. Almanya ‘güvenilir müttefik’ ve ‘Montana büyüklüğünde’. Çekya Virginia’ya denk. 

OBAMA’DAN KRALİÇE’YE İPOD,  FUTBOL KETUMLUĞU: Britanya Kraliçesi G20 liderlerini Buckingham Sarayı’nda ağırlarken,  ABD’nin ilk siyah başkanı, eşiyle birlikte kraliçe ile tanışmanın heyecanı içinde olduklarını belirtip “Burada olmak çok özel” dedi. Obama, Kraliçe’ye özel bir de iPod hediye etti. West Ham’i tutan Obama, Dünya Kupası elemelerinde Ukrayna ile maç yapacak Britanya’ya şans dileyip dilemeyeceği sorusunu ise, “ABD’de üniversite basketbol maçlarıyla ilgili tahminimi söyleyince tartışma koptu. Futbol konusunda fikirlerimi açıklamam hata olur” diye yanıtladı.

G20 MÖNÜSÜNDEN DOMUZ KALKTI: Zirvenin başbakanlıkta verilen dünkü akşam yemeğini  ‘Çıplak Şef’ adlı TV programıyla tanınan Jamie Oliver hazırladı. ‘Jamie ‘bacon’ı (domuz pastırmasını) kurtaracak’ temalı dizi de hazırlamış 33 yaşındaki aşçı, mönüden domuz etini çıkardı. Zira G20 zirvesinde Müslüman liderler var. Obama’nın ‘gizli Müslüman olduğu’ spekülasyonu da akıllara geldi. Oliver, ana yemek olarak ağır ateşte pişirilmiş kuzu kol, patates, yabani mantar ve nane sosu, tatlı olarak Bakewell turtası ve krema ikram etti. Vejeteryanlar için keçi peyniri, kereviz ve patates vardı. 

AŞÇI’NIN HEYECANLI GÜNÜ: Liderlere yemek yapmak üzere başbakanlık mutfağına girmek için cep telefonunu teslim eden, ama yetkililerden üçüncü çocuğunu doğuracak eşinin sağlığıyla ilgili bilgilenme garantisi alan şef aşçı Jamie Oliver için basında ‘sufleyi hazırlayana dek bebeğin beklemesi’ temennisi çıktı.

ŞÖHRETLERLE AYNI MASADA: First ladyler akşam yemeğini ayrı salonda kadın şöhretlerle yedi. Top model Naomi Campbell’ın da katıldığı yemekte, Michelle Obama, Harry Potter’ın yazarı JK Rowling ile olimpiyat altın madalyalı atlet Kelly Holmes’ın arasına oturdu.