Londra'dan acele cevap

Esir krizinde 10. gün

Esir krizi sürüyor. İran'ın Moskova Büyükelçisi, "Esir askerler yargılanabilir" deyince Londra, Tahran'ın notasına yanıt yolladı. Ardından elçiden yalanlama geldi: Sözlerim hatalı çevirildi.

TAHRAN/LONDRA - Basra Körfezi'nin tartışmalı sularında 15 Britanya askerini esir alması 10. gününe giren Tahran, Londra'yla kedi-fare gibi oynuyor. Önce İran haber ajansı IRNA, Moskova Büyükelçisi Gulam Rıza Ensari'nin Britanyalıların suçları saptanırsa yargılanacaklarını söylediğini aktardı. Ardından Londra, Tahran'ın dört gün önce gönderdiği diplomatik notaya yanıt yollayıp 'Müzakerelere başlıyoruz' mesajı verdi. Ama Ensari "Yanlış çevrilmiş, ben yargılanacaklarından söz etmedim" dedi.
IRNA, Ensari'nin Rus televizyonuna demecini şöyle aktarmıştı: "Britanya'dan hiçbir tür özür gelmemesi üzerine olay yargısal biçim aldı. Yasal sürecin çoktan başladığını vurgularım. Yasadışı eylemden yargılanabilirler. Suçları kanıtlanırsa, cezalandırılırlar. Ama Britanya hükümeti hatasını kabul edip özür dilerse sorun kolayca çözülür."
İran'da casusluk suçlaması getirildiği takdirde en ağır ceza idam.
Bunun üzerine Tahran'ın perşembe ilettiği 'Denizcilerin İran sularına girdiğini kabul edip yinelenmeyeceğini teyit edin' diyen diplomatik notaya Londra dün yanıt gönderdi. Belge özür istememesiyle dikkat çekerken, Dışişleri Bakanı Margaret Beckett şunları söyledi: "Yanıt gönderdik, müzakerelere başlıyoruz. Herkes pişman. Olabildiğince çabuk barışçı çıkış yolu istiyoruz. Askerlerimizin yerini söylesinler, görüşmemizi sağlasınlar." Beckett, Ensari'nin yargı tehdidi için "Çok endişeliyim, kendisi savaş tehdidi yapan ilk kişi değil" dedi. Tahran da yanıtı 'incelediklerini' belirtip, Londra'dan 'dengeli' bir tavır beklediklerini duyurdu.
Ahmedinecad özür istedi
Sonra Ensari'den "Ben sadece yasal sürecin başladığını söylemiştim" düzeltmesi geldi. Reuters kayıtta yargı atfının bulunmadığını doğruladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise dün Britanya'nın 'yasal ve mantıklı yolu izlemediğini' söyleyip, "Britanya özür dilemek yerine suçu bize yıkmaya ve bağırıp çağırmaya başladı" dedi. Meclisin ulusal güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı Alaaddin Brucerdi de, Londra'nın Tahran'a teknik heyet göndererek müzakere etmesini tavsiye etti. 1981 yılında İran'dan casuslukla suçlanan bir grubu kurtaran ve 1987-1991 arasında İslami Cihad'ın rehin tuttuğu Britanya kilisesinin resmi arabulucusu Terry Waite, müzakere için Tahran'a gitmeyi önerdi. Waite, "İran'dan korkacak bir şey yok, bakış açılarına saygı göstermek gerek" dedi. BM'den İran ile Britanya'nın verdiği farklı koordinatları araştırarak bağımsız rapor hazırlamasını isteyen Rusya, iki ülkeyi belgelerini BM'ye teslim ederek krizin çözümüne temel oluşturmaya çağırdı.
'İsrail komplo hazırlıyor'
ABD Dışişleri sözcüsü Sean McCormack ise, Britanyalıların ABD'nin Kuzey Irak'ta esir aldığı beş İranlıyla değiş tokuş edileceği söylentilerini "İranlı kaynakların böyle bir bağlantıya dair atıflarını reddediyoruz" diye savuşturdu.
İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi'nin derdi başkaydı: "Siyonistler bu yaz intihar saldırısı komplosu planlıyor. İşgal altındaki topraklara komşu ülkeleri uyarıyorum. Saldırı Lübnan ve Suriye'den başlayıp Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan'a sıçrayacak. Amaç ABD güçlerinin Ortadoğu'dan çekilmesini engellemek." Suudi Dışişleri Bakanı Suud Faysal da, mart başında Kral Abdullah'ın Ahmedinecad'ı 'Ateşle oynama' diyerek olası ABD saldırısına karşı uyardığını aktardı." (Dış Haberler)