Londra'nın heykelle özrü

Britanya, kurulduğu 1948'den 1980'lerin sonuna dek desteklediği Güney Afrika'daki Apartheid rejimine karşı özgürlük mücadelesinin lideri olan Nelson Mandela'dan, Londra'da parlamento karşısına heykelini dikerek bir nevi özür diledi.

LONDRA - Britanya, kurulduğu 1948'den 1980'lerin sonuna dek desteklediği Güney Afrika'daki Apartheid rejimine karşı özgürlük mücadelesinin lideri olan Nelson Mandela'dan, Londra'da parlamento karşısına heykelini dikerek bir nevi özür diledi. Güney Afrika'nın ilk siyahi başkanı olan Mandela, 27 yılı Apartheid zindanında geçen 89 yaşına ve baston yardımıyla yürümesine karşın eşiyle 2.7 metre yüksekliğindeki 'Umut Feneri' heykelinin açılışına katıldı. Başbakan Gordon Brown ve Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone'ın övgü düzdüğü Mandela, heykeli ülkesinin tüm isimsiz kahramanları ve dünyada baskıya direnenlere adadı.
Bronzden 'Umut Feneri', eski Britanya Başbakanı Winston Churchill, eski ABD Başkanı Abraham Lincoln ve ırk ayrımını kaldırma projesini hayata geçiremeden 1950'de ölen eski Güney Afrika Başbakanı Jan Smuts'un heykelleri yanında ışık saçacak.