Londra'nın üs jesti Kıbrıs'ta ters tepti

LONDRA/LEFKOŞA - Britanya’nın Kıbrıs’ta çözüme katkı için iki üssünün arazisinin yarısını devretmeye hazır olduğunu BM’ye bildirmesinin ardından, dün Başbakan Gordon Brown konuk ettiği Rum lideri Dimitris Hristofyas’a teklifi aktardı. Kıbrıs’ta üçüncü garantör ülke olan Britanya’nın adanın toplam alanının yüzde 3’ünü oluşturacak şekilde Gazimağusa yakınlarında Dikelya, Limasol’da da Ağrotur Üssü bulunuyor. Londra, ilk kez 2003’te Annan Planı’nın kabulü şartıyla getirdiği teklifi tekrarlayıp, Hristofyas ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat çözüm anlaşmasına varırsa, ‘Birleşik Kıbrıs’a 120 kilometrekarelik toprak devredeceğini duyururken, ne Rum ne de Türk tarafından olumlu tepki alabildi. 

Rumlarla Eroğlu ilk kez hemfikir
Rum Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu “İlave teşvike ihtiyacımız yok. Britanya, sürece etkin biçimde yardım etmek istiyorsa, Türkiye üzerinde etkisini kullanıp Türk tarafının müzakerelerde daha uyumlu olmasını teşvik edebilir” çıkışını yaptı. Rum basını hep bir ağızdan “Britanya Kıbrıslı Türklerin ve Rumların oylarıyla üslerinin adada kalmasını garanti altına almaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu. KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu da aynı görüşü dile getirdi. Kıbrıs’taki üslerini AB dışında tutan Britanya’nın esas isteğinin üslerini muhafaza etmek olduğunu söyleyen Eroğlu, “‘Üslerden çıkıyorum, Dikelya’yı Türklere, Ağrotur’u Rumlara bırakıyorum’ dese anlarım. Üsler bölgesinin ‘Egemenliği vardır’ derken, bizim bir egemen halk olduğumuzu, egemen topraklarımızın olduğunu kabul etmeyişi bizi üzmektedir” dedi.
KKTC Cumhurbaşkanı ise, teklifi henüz Rumlarla görüşmediğini belirtip “Müzakerelerde harita, yani toprak konuşulduğu aşamada değerlendirilecektir” dedi. Önerinin Rum tarafının çözüm konusundaki isteksizliğini ortadan kaldırmak için yapılmış girişim olarak algılanabileceğini söyleyen Talat, Hristofyas’ın Londra ziyareti öncesinde gündeme gelmesini de “İşte o da gösteriyor ki, Rum tarafını teşvik etmek istiyorlar” diye değerlendirdi. (aa, Reuters)