Londra'ya ödlek iması

Britanyalı komutanlar İran'ın esir aldığı 15 askerin çatışmaya girmeden teslim olarak doğru yaptıklarını söylerken, ABD'li komutanların farklı görüş bildirmesi, iki müttefik arasında askeri kural tartışması yarattı.

LONDRA - Britanyalı komutanlar İran'ın esir aldığı 15 askerin çatışmaya girmeden teslim olarak doğru yaptıklarını söylerken, ABD'li komutanların farklı görüş bildirmesi, iki müttefik arasında askeri kural tartışması yarattı.
Basra Körfezi'ndeki USS Underwood firkateyni ikinci komutanı Eric Horn, aynı durumda savaş pahasına ABD askerlerinin İranlılara ateş açıp açmayacağı sorusunu şöyle yanıtladı: "Elbette, evet. Askeri kurallarımız daha esnek, eğitimimiz daha kendini korumaya dönüktür. ABD donanması kurallarına göre kendimizi savunmak sadece hakkımız değil, yükümlülüğümüz de. Britanyalıların kendilerini savunmaya her hakkı vardı. Böyle bir durumda biz adamlarımıza 'Kendinizi niye savunmadınız' diye sorardık." Britanya Savunma Bakanlığı yetkilileri ise Sun'ı "Denizciler doğrusunu yaptı. İranlılar sayıca çok ve daha silahlıydı. Savaş çıkarmanın manası yok" diye bilgilendirdi. Amiral Sir Alan West de "Bizim askeri kurallarımız gerginlik çıkarmamaya yöneliktir, çünkü savaş çıkarmak istemeyiz" dedi. (Independent)