Lordlar için eller kalktı: 'Hepsi seçilsin'

Britanya'da ilk kez 1295'te toplanmış, 14. yüzyıldan beri neredeyse kesintisiz var olan Lordlar Kamarası, ilk kez tamamen seçilmesi yönünde karar alınmasıyla ağır darbe yedi.

LONDRA - Britanya'da ilk kez 1295'te toplanmış, 14. yüzyıldan beri neredeyse kesintisiz var olan Lordlar Kamarası, ilk kez tamamen seçilmesi yönünde karar alınmasıyla ağır darbe yedi. Britanya'ya asırlardır damgasını vurmuş aristokrat yönetiminin simgesi olan parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası'nın akıbeti hakkında, tümüyle seçilmiş alt kanat Avam Kamarası'nda oylama yapıldı: Lordlar'ın tamamının seçilmesi 224'e karşı 337, yüzde 80'inin seçilmesi 267'ye karşı 305 oyla desteklendi. Tamamen atanma ve daha az oranlarda seçilmeye yönelik diğer öneriler reddedildi.
Oylamanın bağlayıcılığı yok. Ancak hükümetin bir yılda gerçekleştireceği Lordlar reformunu etkileyecek. Gelecek hafta Lordların yapacağı oylamada önerilerin reddi beklenirken, gelenekçi bazı vekillerin bunu güçlendirmek için kasten 'tümden seçilme'ye oy verdiği öne sürülüyor.
Sadece Britanya ile Lesotho
Basın, Lordlarla 'Hindi Noel için oy vermez' diye alay etti. Tümden seçilme yanlıları, atanma ve kalıtım yoluyla yasaları etkileyen bir kanadın Britanya'dan başka sadece Afrika krallığı Lesotho'da olduğuna dikkat çekiyor. Avam Kamarası Başkanı Jack Straw "Hükümet bu kararı saygıyla izleyecek" dese de, Başbakan Tony Blair'in planı, yarısı seçilmiş Lordlar. Oylama, Blair'in para karşılığı Lordluk dağıtmasının soruşturulmasına denk geldi. Blair'in mirasla gelmiş 600 Lord'u kaldırdığı 1999 reformundan beri, halıhazırdaki 746 Lord'dan 615'i ömür boyu atanmış, 92'si mirasla gelmiş, 26'sı din adamı, 12'si yargı mensubu.