Lübnan raporu Olmert'e uyku ilacı

İsrail'de geçen yazki Lübnan savaşına dair ilk resmi raporda, 'ciddi başarısızlıkla' suçlanan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, 'uykusuz geceler' geçiriyor.' Önceki geceyi 'ülkeyi alelacele savaşa sokmakla'...

KUDÜS - İsrail'de geçen yazki Lübnan savaşına dair ilk resmi raporda, 'ciddi başarısızlıkla' suçlanan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, 'uykusuz geceler' geçiriyor.' Önceki geceyi 'ülkeyi alelacele savaşa sokmakla' eleştirildiği Winograd raporunu okumakla geçiren Olmert, dün kameralara 'uyuyan güzel' olarak yakalandı. Yeni İsrail Emniyet Müdürü'nün görevi devralma töreninde gözlerini ovuşturup duran 61 yaşındaki Olmert'in yorgun ve solgun göründüğü de dikkatlerden kaçmadı.
Olmert istifa çağrılarını reddetse de, uzmanlar hükümetinin sonunun yakın olduğunda hemfikir. Zira halkın yüzde 65'i Olmert'in istifasını isterken, Olmert'in lideri olduğu Kadima Partisi'nde çoğunluk Başbakan'ın istifasından yan. Olmert'in halefi olarak gösterilen Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin de "Olmert gitmeli" dediği öne sürüldü. İşçi Partili Devlet Bakanı Eitan Cabel de "Artık bu hükümette kalamam" diyerek istifasını sundu.