Lübnan suikastle yine paramparça

Lübnan'da bitmek bilmeyen suikast zincirinin son halkası olan önde gelen Şam karşıtı vekil Velid Eido, dün Beyrut'ta on binlerce kişinin katıldığı ve Suriye aleyhine sloganların atıldığı törenle toprağa verildi.

BEYRUT - Lübnan'da bitmek bilmeyen suikast zincirinin son halkası olan önde gelen Şam karşıtı vekil Velid Eido, dün Beyrut'ta on binlerce kişinin katıldığı ve Suriye aleyhine sloganların atıldığı törenle toprağa verildi. Batı yanlısı Sünni hükümetle muhalefetteki İran-Suriye yanlısı Hizbullah arasındaki çekişmeye kilitlenen ve ordu ile Filistin mülteci kampına üslenen Kaide bağlantılı Fethül İslam örgütü arasında 130 kişinin öldüğü şiddetli çatışmalara sahne olan Lübnan'ı iyice geren suikast, önceki gün 65 yaşındaki Eido, oğlu ve iki koruması dahil 10 kişinin canını almıştı.
Yas ilan edilen Beyrut'ta meclis çoğunluk liderleri Said Hariri ve Velid Cambolat önderliğindeki kitle Lübnan bayraklı tabutları cami ve mezarlığa taşıdı. Şam yanlısı Lübnan Devlet Başkanı ile Suriye Devlet Başkanı'na atıfla 'Beyrut Lahud ve Esad'dan intikam alacak' sloganı attı.
Suriye suçlamaları reddetti
Bağımsız Vatan gazetesi, "Suriye karşıtı meclis çoğunluğu, Lübnan'daki yıkıcı projesini sürdürmek için Eido'yu kurban etti. Şam'a temelsiz suçlamaların amacı BM Temsilcisinin Suriye'nin Lübnan'a silah kaçırdığına dair yanlış raporuna dayanak sağlama amaçlı" diye yazdı.
ABD Başkanı George W. Bush'un da "Lübnan'da kurbanlar hep Esad'ın Lübnan'a müdahalesini bitirmek isteyenler oluyor" diye suçladığı Suriye, ithamları kesin dille reddetti. Dışişleri Bakanlığı 'Lübnan'ın istikrar ve güvenliğini hedefleyen' saldırıyı kınayan açıklamasında, 'Suriye'yle ihtilaflı Lübnanlılara karşı bir dizi saldırılardan kar sağlayanlar, gizli kişilerle hem Suriye hem Lübnan'a karşı komplo yapmaktadır. Bazı Lübnanlıların, bir cinayette soruşturma bile başlamadan Şam'ı suçlayan yalan kampanyalarını kınıyoruz' denildi. (Dış Haberler)