Lübnan'da Batı yanlıları muzaffer

Lübnan'da Batı yanlıları muzaffer
Lübnan'da Batı yanlıları muzaffer

Falanjistler zaferi sokaklarda coşkuyla kutladı. Saad Hariri, ?Kazanan demokrasidir? dedi. FOTOĞRAFLAR: AFP

Meclis seçiminde su gibi para akıtan Batı yanlısı 14 Mart Koalisyonu, vekil sayısını 67'den 71'e çıkardı. Hizbullah bloku 56 vekiline sadece bir ilave yapabilirken, lideri Nasrallah 'Sonucu sportmence kabul ediyoruz' dedi. Sonuçlar siyasi krize deva değil

BEYRUT - Dışarıdan nüfuz savaşları, içerden farklı din ve mezheplerarası çekişmelerin bitmediği Lübnan’da önceki günkü meclis seçiminden iktidardaki Batı destekli 14 Mart Koalisyonu galip çıktı. İsrail ile Batı, ‘Hizbullah iktidara gelecek’ diye korkuya kapılmıştı, ama Sünni asıllı Hariri’nin Gelecek Partisi, Dürzi Velid Canbolat’ın İlerlemeci Sosyalist Partisi, Hıristiyan Semir Caca’nın Falanjist Partisi’nden oluşan 14 Mart Koalisyonu 71 vekille çoğunluğu elde etti. 14 Mart seçmeni ayartmak için milyonlarca dolar saçmakla suçlanırken, Hizbullah’ın Meclis Başkanı Nebih Berri liderliğindeki Şii Emel ve Hıristiyan lider Michel Aun’un ‘Özgür Vatansaver Hareketi’ ile kurduğu 8 Mart Koalisyonu vekil sayısını bir artırıp 57’ye çıkardı. Mecliste toplam 128 vekil var.
2005’te öldürülen eski Başbakan Refik Hariri’nin oğlu Saad’ın başını çektiği cephe zafer kutlaması yaparken, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah “Sonucu sportmence kabul ediyoruz. İster çoğunluk ister azınlıktan olsun, kazanan herkesi kutluyorum, Ülkemizi inşa etmek, geliştirmek ve kriz salgınına son vermek için birbirimize dürüst olalım” dedi. 

Anketler çuvalladı

Sonuçlar, Hizbullah’ı önde gösteren anketleri ters köşeye yatırdı. Yüzde 54 katılımlı seçimde 14 Mart, İran ve Suriye destekli 8 Mart’ın bileğini bükerek Batı’yı rahatlattı. Ama 29 yıllık Suriye’nin askeri varlığını bitiren Hariri suikastından beri çıkmazda olan siyasetteki tıkanıklığı açacak bir tablo ortaya çıkmadı. 14 Mart üç yılda sadece üç sandalye ilerlerken, 8 Mart 2006’da Hizbullah’ın İsrail’e karşı 33 gün savaşında elde ettiği prestiji sandığa mal edemedi. Yine de parti olarak topu topu 11 aday gösteren Hizbullah fire vermedi. AP, 14 Mart’ın çıkardığı vekil sayısını 68, bağımsızları da 3 verdi. Din temelli sistem gereği vekillerin Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında 64’e 64 olarak eşit dağıtıldığı seçimde, Şiilerle Sünniler 27’şer vekil çıkarabiliyor.
Beyrut’ta zafer kutlaması yapan Hariri, taraftarlarına “Bu seçimlerde kazanan ya da kaybeden yok. Kazanan demokrasi” diye seslendi. Hizbullah vekili Hasan Fadlallah “Ortaklık, işbirliği ve karşılıklı anlayış üzerine yeni bir sayfa açılıyor. Kimse çoğunluğu kazandığını öne süremez” derken, Berri “Karmaşa ve dağılma üzerine bahse girenlere karşı Lübnan kazandı” diye ekledi. Aun da birlik hükümeti için çalışmaya hazır olduğu mesajı verdi. 

‘Silahlara dokunma’
Birlik hükümeti tartışması başlarken, Hizbullah İsrail’e karşı ‘direnişin silahları’ diye tanımladığı askeri kanadı ve silahlarına dokunulamayacağına dair kırmızı çizgisini çekti. 2006’daki savaş sonrası milli birlik pazarlığının en kilit konusu Hizbullah’ın silahlarıydı. Dün İsrail yeni hükümetin Hizbullah’ı engellemesini isterken, Hizbullah hükümet olursa 1 milyar dolarlık yardımı kesme tehdidi göndermiş ABD Başkanı Barack Obama da sonucu “Lübnan istikrar, bağımsızlık yolunda, halkı cesaret ve demokrasiye bağlığını gösterdi” diye değerlendirdi.  (afp, ap, bbc)