Lübnan'da bu kez mülteci kampı savaşı

Eski Başbakan Refik Hariri'nin 2005'te öldürülmesinden beri istim üstündeki Lübnan'da, Kaide ve Suriye bağlantılı olduğu öne sürülen sürgündeki Filistinlilerin Fetih El İslam örgütü ile ordu arasındaki çatışmalar derinleşiyor.

TRABLUSŞAM - Eski Başbakan Refik Hariri'nin 2005'te öldürülmesinden beri istim üstündeki Lübnan'da, Kaide ve Suriye bağlantılı olduğu öne sürülen sürgündeki Filistinlilerin Fetih El İslam örgütü ile ordu arasındaki çatışmalar derinleşiyor. Trablusşam'da önceki gün başlayan çatışmalar dün Lübnan ordusunun örgütün üstlendiği mülteci kampı Nahr el Bared'i kuşatıp bombalamasıyla sürdü. Bombardımanda dokuz sivilin öldüğü kaydedildi. 48 saate ölü sayısı 14'ü sivil, 20'si militan ve 27'si asker toplam 61'e ulaştı. 30 bin mültecinin yaşadığı kamptaki Sünni din adamı Ahmed Methkal, El Cezire'ye telefonda "Evler bombalanıyor, çocuk ve kadınlar katlediliyor" bilgisini verdi. Kampın su ve elektriği kesilirken, savaş gemileri kıyıyı ablukaya aldı.
Lübnan ordusuna göre, ölenler arasında geçen yaz iki Alman trenini bombalama komplosundan yargılanan örgütün dört numarası Saddam El Hacib ile şubatta Beyrut'un Hıristiyan semti Ayn Alak'ta bir otobüse saldırıdan sorumlu üç numara Ebu Yazan da var. Pek çok Arap militanın da öldükleri belirtiliyor. Örgüt lideri Suriye'de tutulduğu hapisten sonbaharda bırakılan ve Irak'taki Kaide'yle bağı olduğu öne sürülen Şakir el Absi. Batı medyasına Kaide bağını reddetse de ideolojisini benimsediğini anlatmış olan El Absi'nin kampta yabancı savaşçıları eğittiği belirtiliyor. Lübnanlı yetkililer Suriye istihbaratının bu örgüt aracılığıyla karışıklık yaratıp Hariri suikastıyla ilgili uluslararası mahkeme kurulmasını önlemeye çalıştığı savında. Şam iddiaları yalanlıyor.
'Ordu kamplara giremez'
1948'de İsrail'in kurulmasıyla yurtlarından olmuş 400 bin Filistinlinin barındığı 11 kampta da gerginlik hâkim. Ordu, 1969 uzlaşması uyarınca Filistinli grupların silahla dolaştığı kamplara girmiyor. Filistin'deki hâkim gruplar Fetih el İslam'dan uzak dururken, FKÖ'nün Lübnan temsilcisi Abbas Ziki sorunun ancak kamp sakinleriyle işbirliğiyle çözülebileceği uyarısı yaptı. Öte yandan dün başkent Beyrut'tun Hıristiyan semti Eşrefiye'de düzenlenen bombalı saldırıda 63 yaşında bir kadın öldü, 12 kişi yaralandı.
(Dış Haberler)