Lübnan'da Ebu Madoff skandalı

Lübnan'da Ebu Madoff skandalı
Lübnan'da Ebu Madoff skandalı

Dinibütün İzzeddin, Şii topluma katkılarıyla tanınıyor.

Yolsuzluklar ülkesi Lübnan'da Şiiler şokta. Milyarder Şii işadamı İzzeddin, 1.5 milyar dolar dolandırıcılık yapıp iflas etti. Hizbullah liderlerini de çarpan İzzeddin'e, ABD'de Yahudileri dolandıran Madoff'a atıfla 'Ebu Madoff' deniliyor

BEYRUT - Siyasi kriz kadar yolsuzluk döngüsünün de kanıksandığı Lübnan’da son yolsuzluk skandalı bu kez sofuluğu ve direnişçiliğiyle tanınan Şii cemaat içinde patlak verdi. Zenginliği kadar dindarlığıyla tanınan Şii işadamı Salah İzzeddin’in, geçen hafta iflasını açıklamasının ardından, müşterilerini 1.5 milyar dolar dolandırdığı ortaya çıktı. Gerçi Şubat 2005’te suikasta kurban gitmiş efsane başbakan Refik Hariri’nin iktidarı sırasında servetini 1 milyardan 16 milyar dolara çıkarmasını sağlayan yolsuzluk skandallarıyla kıyaslandığında, bu rakam devede kulak kalıyor. Lakin Şii işadamının İsrail’e karşı direnişin başını çeken Şii örgüt Hizbullah’tan bazı isimlerle yakın ilişkisi ve bunları da dolandırması dikkatleri üzerinde topladı. ABD’de zengin Yahudilerin de soyulup soğana çevrildiği bir şebeke oluşturarak 65 milyar dolarlık dolandırıcılığa imza atmış Yahudi asıllı mali yatırımcı Bernie Madoff’a atıfla, İzeddin’e ‘Ebu Madoff’ lakabı uygun görüldü.
Independent muhabiri Robert Fisk, Beyrut’teki amansız Rumiye hapishanesine konup sorgulanan İzzeddin’in portresini şöyle çizdi: “Herkes ona güvenirdi. Mekke’ye hac turları düzenlerdi, dini kitaplar basan en saygın yayınevi, çocuklar için televizyon kanalı ve radyo istasyonunun da sahibiydi. Doğu Avrupa’daki petrol ve demir holdinglerinde büyük yatırımları vardı ve asıl önemlisi Hizbullah’ın üst düzey liderlerinin yakın arkadaşıydı. Öyle ki, dünyanın en güçlü ve en başarılı gerilla hareketinin pek çok üyesi ile ‘şehitlerinin’ aileleri inançları kadar miraslarını da onun ellerine teslim etmişti. Ama yatırımcılarına yüzde 40 faiz vaat ettikten sonra bunu ödeyemeyip 1 milyar dolardan fazla açıkla iflasını açıklayan İzzeddin, Hizbullah’ı derin utanca gark edecek şekilde bir Ebu Madoff’a dönüştü.”
Los Angeles Times’ın da ‘Şii toplumunun temel direklerinden’ diye nitelediği İzzeddin’in yayınevi ile radyo istasyonu, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın Güney Lübnan’daki İsrail güçlerine karşı intihar saldırısında ölen oğlu Hadi’nin adını taşıyor. Ebu Madoff, iflasını açıklamadan önce Nasrallah’ın en yakın siyasi danışmanlarından ve Lübnan meclisindeki Hizbullah vekillerinden Hüseyin Hac Hasan’a 200 bin dolarlık çek imzalamış, gelgelelim çek karşılıksız çıkmıştı. Hasan, 400 bin dolarını kaptırdığı İzzeddin’e karşı hukuki süreç başlatan tek kişi. 

Hizbullah: İlişkiler kişisel
Hizbullah’ın uluslararası ilişkiler sorumlusu Ammar Musavi, milyarder işadımının partiyle resmi ilişkisi olmadığını, ama bazı üyelerle kişisel ilişkisi bulunduğunu duyururken, dolandırılan binlerce kişinin çapı Batı Afrika’da altın, Hollanda’da elmas ticareti yapan yurtdışındaki zengin Lübnanlılardan güneydeki yoksul Şii köylülere uzanıyor. Fakru zaruret içindeki Yarun köyü sakinlerinin yüzde 40’ı ise biriktirdikleri tüm parayı İzzeddin’e yatırmış. İzzeddin’in geldiği Maarub köyünün sakinleri ise hâlâ şokta. 

Banka faizinden kaçarken
Fisk, Hizbullah’ın ölüm sessizliğiyle karşıladığı skandalla nasıl sarsıldığına dair şu yorumu yaptı: “İsrail’in 1982’deki Lübnan işgali sonucu kurulan örgüt, Arap âleminde mali ve siyasi açıdan ellerinin temizliğiyle prestij edindi. Ortadoğu diktatörlükleri ile Filistin Özerk Yönetimi’nin üçüncü sınıf liderliği milyonlarını yurtdışındaki banka hesaplarına yatırabilirdi, ama namuslu Hizbullah asla... Hizbullah’ın 2006 yazındaki İsrail saldırısında yerle yeksan olmuş evlerini yeniden inşa ettiği ve nakit para dağıttığı sivillerden pek çoğu, İzzeddin yüzünden paralarını kaybetti. Banka faizlerinin İslami olmadığına inanıldığı için paralarını ona yatırmışlardı.” (Independent, L.A. Times)