Lübnan'da tarih 1946'da bitiyor

Ortadoğu'nun din ve mezhepler mozaiği Lübnan'da 1975'ten 1990'a kadar süren iç savaş, üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen, hâlâ ders kitaplarında yer almıyor.

BEYRUT - Ortadoğu'nun din ve mezhepler mozaiği Lübnan'da 1975'ten 1990'a kadar süren iç savaş, üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen, hâlâ ders kitaplarında yer almıyor. Lübnan'da resmi tarih kitaplarındaki bilgiler, Fransız birliklerinin 23 yıldan sonra 1946'da çekilmesiyle son buluyor. Zira komşu ülkeler, İsrail ve Batılıların da müdahil olduğu kanlı iç savaş hakkında Lübnan'da ortak görüş sağlanabilmiş değil. Tarihin her mezhep tarafından farklı anlatıldığı, tarihin bir 'bakış açısı' olarak algılandığı ülkede süren siyasi kriz de, 100 binden fazla kişinin öldüğü ve binlerce kişinin kaybolduğu iç savaşın hatırlanmasını daha da zorlaştırıyor.
Tarih profesörü Cemal Arafat, başka ülkelerde tarihin okulda öğrenildiğini, Lübnan'da ise öğrencilerin sınıfa ailelerinden duyduklarıyla geldiklerini belirtti. Okul bitirme sınavına hazırlanan 18 yaşındaki Hala, iç savaş bilgilerini ailesi ve televizyon haberlerine borçlu olduğunu söyledi. "Ortak hafızamızın bir kısmı silindiğinden hepimiz bellek kaybından mustaribiz" diyen 23 yaşındaki maliye öğrencisi Mahmud, bir daha tekrarlanmaması için iç savaşın okullarda öğretilmesini istiyor. Tarih hocası Michel Huri ise, "Bu konu konuşulmak istenmiyor, çünkü farklı mezheplerden öğrenciler arasında güçlü alınganlıklar var" görüşünde.