Lübnan'dan roketler yürekleri hoplattı

Lübnan'dan roketler yürekleri hoplattı
Lübnan'dan roketler yürekleri hoplattı

İsrail?in kuzeyine düşen roketler iki kişiyi yaralarken, Hamas?ın Gazze?den fırlattığı roketler Kfar Aza?daki İsraillileri korkuttu.

BEYRUT - Lübnan’ın güneyinden dün 8 km ötedeki İsrail kenti Nahariye’ye üç roket atılması, Hizbullah’ın Filistinlilerle dayanışma için 2006’daki savaştaki gibi ikinci cephe açacağı kaygıları yarattı. Ancak Hizbullah saldırıları üstlenmezken İsrail’in olayı Filistinli gruplara mal etmesiyle gerilim dindirildi. Roketlerinin birinin isabet ettiği bir huzurevinde kahvaltı yapan iki kadın yaralanırken, İsrail tankları beş top atışıyla misilleme yaptı. Üç saat sonra bir patlama üzerine sirenler tekrar çalsa da ordu İsrail savaş uçağından kaynaklanan ses patlaması yüzünden yanlış alarm verildiğini açıkladı.
Hizbullah, Beyrut hükümetine saldırıyla ilgisi olmadığı garantisi verip 2006’da 34 günlük savaşın ardından ateşkesi getiren BM Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararına bağlı olduğunu kaydetti. Başbakan Fuad Sinyora da 1701’i denetlemekle yükümlü BM Geçici Görev Gücü’yla (UNIFIL) işbirliğinin artırılması talimatı verdi. UNIFIL alarma geçip takviye birlikler konuşlandırdı. İsralli bakan Rafi Eytan “Sanırım münferit bir olay” derken bir başka bakan Meir Sheetrit saldırının arkasında Filistinli grupların olabileceğini söyledi. Filistinli gruplar henüz saldırıyı üstlenmedi. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık (FHKC/GK) lideri Ahmed Cibril, geçen hafta İsrail’e cephe açma tehdidi savurmuştu.
Lübnan’da 12 kampta 400 bin Filistinli mülteci yaşıyor. Bu kamplarda Katyuşaları bulunan FHKC/GK’nin yanı sıra Kaide’den esinlenen ancak sadece hafif silahlara ve bazı roketlere sahip Cund el Şam, Uşbat el Ensar ve Fetih el İslam gibi grupların bulunduğu belirtiliyor. (Dış Haberler)