Lübnan'ı Kaideciler mi karıştırıyor?

Geçen yaz İsrail'in saldırısıyla yaralanan Lübnan mozaiği üzerinde içsavaş bulutları eksik olmazken, kuzeydeki Sünni liman kenti Trablusşam Kaide bağlantılı Filistinli bir örgütle askerler arasında kanlı çatışmalara sahne oldu.

TRABLUSŞAM - Geçen yaz İsrail'in saldırısıyla yaralanan Lübnan mozaiği üzerinde içsavaş bulutları eksik olmazken, kuzeydeki Sünni liman kenti Trablusşam Kaide bağlantılı Filistinli bir örgütle askerler arasında kanlı çatışmalara sahne oldu. 23 asker, 19 Fetih El İslam örgütü militanı ve ikisi çocuk altı sivil olmak üzere 48 kişi öldü. Ülkede iç savaştan bu yana ilk kez bu çapta bir çatışma yaşanması yeni komplo teorilerini de devreye soktu.
Dün sabaha karşı Lübnan askerleri Trablus'ta bir banka soygunuyla ilgili baskınlar yapıyordu ki, denetimi Filistinli örgütlere bırakılan 12 mülteci kampından biri olup Fetih El İslam'ın kalesi konumundaki 30 bin nüfuslu Nahr Bared'de çatışma çıktı. Kamp önündeki askeri nokta saldırıya uğrayınca ordunun takviye asker ve tank gönderdiği kente çatışmalar yayıldı. Bir apartmana kaçan militanlara operasyon yapan ordu, üst düzeyden Ebu Yazan dahil üç militanı öldürüp ikisini yaraladığını, diğer militanların saklandığını duyurdu. Kalamun köyünde bir devriyeye pusuda da bazı askerlerin öldüğü ve yaralandığı duyurulsa da toplam can kaybı meçhul. Suriye, iki sınır kapısını kapadı.
Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, "Bu Lübnan'ı istikrarsızlığa sürüklemek için tehlikeli bir girişimdir. Halkı güvenlik güçlerinin safına katılmaya çağırıyorum" dedi. Lübnanlı yetkililerin Suriye istihbaratına çalışmakla itham ettiği Fetih El İslam, şubatta Beyrut'un kuzeyindeki Hıristiyan bölgesinde iki otobüs bombalayıp üç kişiyi öldürmekle suçlanıyor. Suriye Dışişleri örgütle bağlantıyı reddetti. Kaide bağı ve bombalamalara karıştığını reddedip, hükümeti mülteci kamplarına saldırma mazereti aramakla suçlayan örgüt ise üyelerinin sürekli tutuklanması karşısında kendini savunduğu savında.
Fetih: Bizle ilgisi yok
Filistin Yönetimi yetkilileri, örgütün Fetih'le bağlantısı olmadığını belirtti. Örgütün lideri 1955 Eriha doğumlu Şakir Abssi, Irak'ta öldürülen Kaide şefi Zarkavi'yle bağlantılı olmak ve Irak'tan Lübnan'a militan getirmekle suçlanıyor. Kampta kalan Abssi'yi, Suriye 2003'te üç yıl hapse atmış, Ürdün ise Amerikalı bir diplomatı öldürmekten gıyabında ölüm cezasına çarptırmıştı. (afp, bbc)