Lukaşenko: Rusya bizi yutmak istiyor

Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, bir dönem aralarından su sızmadığı Rusya'dan doğalgaz kazığı yiyince veryansın etti. Geçmişte Moskova'yla federasyon kurma pazarlıkları yapan Lukaşenko...

MİNSK - Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, bir dönem aralarından su sızmadığı Rusya'dan doğalgaz kazığı yiyince veryansın etti. Geçmişte Moskova'yla federasyon kurma pazarlıkları yapan Lukaşenko, dünkü yerel seçimler vesilesiyle "Rus liderliği bizim Rusya Federasyonu'na katılmamızı istiyor. Ancak ben ülkemin egemenliğini ve bağımsızlığını gömmek istemiyorum" diye konuştu. Lukaşenko şunları söyledi: "Bir birlik ancak eşitlik üzerinde kurulabilir. Ülkenin Rusya'yla birleşme ihtimali üzerinde hiç konuşmadık. Rusya her yıl müttefiklerine gaz ve petrol kesintisi yapmak için elini vanaya uzatırsa, birleşik bir devlet hakkında konuşamayız."
'Rus tarihinin en aptal planı'
"Rus baskısı sürerse biz de petrol boru hattı için kira bedellerini ortaya koyarız" kartını da çıkaran Lukaşenko, Gazprom'un ülkesini baypas ederek Avrupa'ya gaz taşıyacağı Baltık boru hattı projesiyle "Rus tarihinin en aptalca planı. Guinness rekorlar kitabına bile girebilir" diye alay etti. Rus enerji devi Gazprom'dan doğalgazı iki katına almaya mecbur kalan Lukaşenko, Rusya'nın ülkesinin Druzhba Boru Hattı'ndan petrol çaldığı suçlamasıyla vanaları kapatması üzerine yeni bir kriz yaşamıştı.