Madagaskar'da sahne darbeci DJ'in

Madagaskar'da sahne darbeci DJ'in
Madagaskar'da sahne darbeci DJ'in

Eski DJ, radyo-TV kanalları sahibi Rajölina, sürekli darbe ilan ediyordu, ama bu kez ordunun da desteğini almış gözüküyor. FOTOĞRAF: AFP

ANTANARİVO - Hint Okyanusu’ndaki eski Fransız sömürgesi Madagaskar Adası’nda iktidar ile muhalefet arasında aylardır süren kriz, muhalefet lideri konumundaki en popüler DJ’in darbe ilan etmesiyle yeni bir doruğa ulaştı. Başkent Antananarivo’nun belediye başkanı olan 34 yaşındaki Andry Rajölina, dün kendisini desteklemek için tanklarla gelen bir kısım askerin eşliğinde miting düzenledi. Rajölina, Devlet Başkanı Marc Ravalomanana’yı devirip meclis, senato ve hükümeti lağvettiğini ilan etti. 1994-2000’de DJ’lik ve eğlence organizatörlüğüyle ülkeyi coşturmuş, ‘bebek yüzlü’ lakaplı Rajölina, devlet başkanlığı için gereken 40 yaşı bile tutturamıyor.
Rajölina’nın ‘alçak gönüllüce iktidarı bırakması için dört saat tanıdığı’ Ravalomanana ise “Koltuğumdayım” dedi.  Daha önce de ‘hükümeti lağvettiğini’ duyurmuş DJ’in eli bu kez daha güçlü, zira ordu devlet başkanını korumayacağını, huzur getirecekse muhalefeti desteklemeye hazır olduğunu beyan etti.
‘Geçiş hükümetinin başbakanı’ sıfatıyla 30 silahlı askeri yanına alıp basına açıklama yapan Roindefo Zafitsimivalo Monja da, artık Rajölina başkanlığındaki geçici yönetimin ülkeyi yöneteceğini, başkan seçimiyle genel ve yerel seçimlerin 24 aya kadar yapılacağını duyurdu. Ravalomanana ise Rajölina ve taraftarlarına ‘terörist’, ordunun muhalefete  destek düzeyini de muğlak diye niteledi. Ordunun başındaki Albay Andre Andriarijaona, akerlerin devlet başkanlığı sarayına yapılacak muhtemel bir saldırıya müdahil olmayacağını söyledi.  (afp)