Madam Fillon Paris'i istemiyor

Fransa, Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığında yeni dönemin simgelerinden biri de Başbakan François Fillon'un Galli eşi Penelope Fillon oldu.

PARİS - Fransa, Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığında yeni dönemin simgelerinden biri de Başbakan François Fillon'un Galli eşi Penelope Fillon oldu. 51 yaşındaki Fillon, devir teslim törenindeki sadeliğini doğrularcasına "Sadece bir köylüyüm" dedi. Hatta Madam Fillon, Paris'teki Hotel Matignon'a (başbakanlık) taşınmaktansa Le Mans'taki şatolarında beş çocuğu ve atlarıyla yaşamayı tercih ediyor.
Galler'in Abergavenny bölgesinde geniş bir ailede büyüyen Fillon, sosyeteden olsa da taşralılığına bağlı: "Yemeklere ve etkinliklere gitsem de bunları sevdiğim söylenemez. Parisli bir parti delisi değilim. En ucuz odada oturup insanları gözlemlemeyi tercih ederim. Köy evimizde eski pantolonlar giyip çıkarım. Paris'te ise çok çaba harcamam gerek." En büyük korkusu ise dikkat çekmek. Fillon, "'Yeni rolün ne olacak' diye soruyorlar ama olmayacak. Eskisi gibi yaşayacağız. Ben sokakta tanınmam. Hatta eşim tanındığından karşı kaldırımdan yürürüm. Umarım bundan sonra da tanımazlar. Bu beni korkutuyor" diyor.
Fillon, Sarkozy'nin eşi Cecilia'dan hazzetmiyor. 'Ayrı dünyaların insanları' olduklarını "O tam bir Parisli" diye teslim eden Fillon, first lady'nin ikinci turda oy vermemesini eleştiriyor: "Ben vatandaşlık kazanıp oy atmak için yıllarca uğraştım. Onun tavrı tuhaf." (Telegraph)