'Made in USA' süper medreseler

ABD, küresel çapta Kaide ve Taliban temelli eylemlerin kaynağı gördüğü İslami eğitim verilen medreselere bizzat el atıyor. Bush yönetimi, Afganistan'daki direnişe savaşçı yetiştirdiğini düşündüğü Pakistan'daki medreselere alternatif olarak kendi görüşüne uygun medreseler kurmak için kolları sıvadı.

PAKTİKA - ABD, küresel çapta Kaide ve Taliban temelli eylemlerin kaynağı gördüğü İslami eğitim verilen medreselere bizzat el atıyor. Bush yönetimi, Afganistan'daki direnişe savaşçı yetiştirdiğini düşündüğü Pakistan'daki medreselere alternatif olarak kendi görüşüne uygun medreseler kurmak için kolları sıvadı. Amerikalıların 'süper medrese' dediği büyük boyutlu yeni İslami okulların her birinde 1000 erkek öğrenci okuyabilecek.
Camiler de onarılıyor
Son dönemde Afganistan'daki operasyonlarda onlarca sivilin ölmesi infial yaratırken, Bush yönetimi kalpleri ve zihinleri kazanmak için yeni atılım başlattı. Afgan aileleri çocuklarını Pakistan'daki medreselere göndermemeye ikna çabasındaki ABD ordusu, Pakistan sınırındaki Paktika'da iki süper medrese inşa etmeye başladı bile. Devamı da yolda. Bölgedeki dini liderlerin gönlüne girmek için de camilerin onarımı finanse ediliyor.
Afganistan'da çökmüş olan eğitim sistemi ABD işgaliyle de ayağa kalkamazken, Afganlar için ya dini eğitim var ya da hiç eğitim yok. Yoksul Afgan ailelerin çocuklarını eğitimin yanı sıra yiyecek ve yatacak yer sunan medreselerden başka okullara göndermeye ne imkânı ne de niyeti var. ABD ise süper medreselerle Afganlara 'Biz de sizinle aynı saftayız' mesajı veriyor.
Paktika'daki Amerikalı komutanlardan Eduardo Fernandez, çabalarını "Kültür ve dinlerine saygı gösterdiğimizi söylüyoruz. Dini liderlere hak ettiklerini düşündükleri saygıyı göstermek zorundayız" diye özetliyor. Medresenin Batılılar açısından kötü anlamlarla yüklü olduğunu, medrese inşa etmelerinin kötü bir şey algılandığını belirten Binbaşı Jason Smallfield, süper medreseleri "Dini bir okul ama dini eğitim vermiyor. Müfredat denetlenecek ve radikal İslam'ın yayılması önlenecek" diye savunuyor. ABD ordusunun 'mükemmel eğitim merkezleri' diye nitelediği süper medreseleri Afgan eğitim bakanlığı yönetecek. Ama aşırılıkçı
imamların kontrolüne geçmesinin nasıl önleneceği meçhul.
Kızları düşünen yok
Üstelik ABD, Afganların cinsiyet ayrımcılığını benimseyip, kız çocuklarını açıkta bırakıyor. Afganları kız evlatlarını okula göndermeye ikna etmek imkânsız, eğitim bakanlığında kadın öğretmen sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Taliban okullara kızlara eğitim verirse yakılacağına dair tehdit mektupları gönderiyor. Örneğin güneybatıdaki Uruzgan'da 154 okuldan 107'si kapalı, 58'i yakılmış, kalanlara da korkudan öğretmen gitmiyor. Afgan kadınların yüzde 90'ı, erkeklerinin yüzde 63'ü okuma yazma bilmiyor. (Telegraph)