Madrid milli marşa söz aramaya kalkınca...

Sosyalist başbakan Jose Luis Zapatero liderliğinde ayrılıkçı damarların hızlı attığı özerk bölgeleriyle ilişkilerini yeniden tanımlama çabasına girişen İspanya'da bayrak tartışmasının ardından milli marş krizi koptu.

MADRİD - Sosyalist başbakan Jose Luis Zapatero liderliğinde ayrılıkçı damarların hızlı attığı özerk bölgeleriyle ilişkilerini yeniden tanımlama çabasına girişen İspanya'da bayrak tartışmasının ardından milli marş krizi koptu. Katalunya ve Bask özerk bölgelerindeki bazı belediyelerin kamu binalarından İspanyol bayrağını indir-mesiyle tetiklenen 'İspanyol milli kimliği' tartışması, bu kez de 'güftesiz milli marşa güfte yazılması' krizinde kendini gösterdi.
Marşa güfte yazılması fikri Olimpiyat Komitesi Başkanı Alejandro Blanco'ya ait. "İspanyol sporcular da, Fransız ve Almanlar kadar gururlu hissetmek istiyor" diyen Blanco, halkın 'güfte önerilerinde bulunması' için yarışma başlattı. Ancak yarışma İspanyolların bölünmüşlüğünü ve güçlü bölgesel sadakatleri gözler önüne serdi.
Marşa söz gerekip gerekmediği tartışmasına gömülen halk, herkesin onaylayacağı güfte yazılamayacağında hemfikir. Öğrenci Eva Higueras, "Marşa güfte yazmak yanlış, peruk takmak gibi. Marş bu haliyle duygusal ve güfte yazmak daha da duygusal yapmayacak" derken, Alejandro Martin de "Hiçbir şey üzerinde uzlaşamamak zaten bir İspanyol niteliğidir. Ayrıca güçlü bölgesel duygular da bu planı zora sokar" yorumunu yaptı.
Tarihi 18.yy'a dayanan milli marşa aslında diktatör Franco, 1936'daki darbesi sonrasında 'İspanyol direnişini' öven sözler yazdırmıştı. Ama 1975'teki ölümünün ardından 'karanlık dönemi' hatırlattığı gerekçesiyle sözler marştan çıkarılmıştı.
Blanco, güfte önerileri melodiye uygunluklarını incelenmesi amacıyla Yazarlar Derneği'ne yollarken, ana muhalefetteki Franco'nun mirası Halk Partisi, girişime destek verip güfteyi onaylayacak bir parlamento komitesi kuracağını açıkladı. Popüler Telecinco kanalı da kendi güfte yarışmasını açtı. Ama izleyici oylamasından ilginç bir sonuç çıktı. Halkın en çok oy verdiği şair ve gazeteci Enrique Hernandez-Luike'in güftesinin hiçbir satırında 'İspanya' kelimesi geçmiyor: "Anavatan/Kollar barış simgesi şeklinde birleşmiş/Seslerimiz yükselmiş/Tüm çocukların bayrağın altında ve özgürlük içinde/Anayasayla birlikte.'
Dün de Katalunya'nın Girona kenti, ziyarete gelen Kral Juan Carlos'u 'Katalanların kralı yok' sloganıyla protesto etti. (LAT)