Madrid sanıklarına toplam 120 bin yıl

İspanyol başkenti Madrid'de 11 Mart 2004'te 191 insanın can verdiği trenlerdeki bombalı saldırıyla ilgili davada sanıklara toplam 120 bin yıl ceza kesildi.

MADRİD - İspanyol başkenti Madrid'de 11 Mart 2004'te 191 insanın can verdiği trenlerdeki bombalı saldırıyla ilgili davada sanıklara toplam 120 bin yıl ceza kesildi. Mahkeme Başkanı Javier Gomez Bermudez, 18'i tutuklu 28 sanığın yargılandığı davayla ilgili kararını dün açıkladı. Faslı Cemal Zugam ve Osman Gnavi ile İspanyol Jose Emilio Suarez Trashorras 40'ar yıl, 18 sanık 20 yıla kadar hapse çarptırılırken, yedi sanık beraat etti. Toplam 120 bin yıl hapis cezası kesilse de yasa en fazla 40'ar yıl hapis öngörüyor.
'Akıl hocası' aklandı
Saldırıların akıl hocası 'Mısırlı Muhammed' lakaplı Rabei Osman Sayed'in delil yetersizliğinden beraatı ise sürpriz oldu. İtalya'da tutuklu bulunan Sayed duruşmaya videokonferansla katıldı. Kilit sanıklardan 'Tunuslu' lakaplı Serhan Bin Abdülmecid'le Madrid'de aynı evde kaldığı ve olaydan birkaç gün önce İspanya'dan ayrıldığı saptanan Sayed, Haziran 2004'te Milano'da tutuklanıp hüküm giymişti. Beraat edenlerden biri Faslı, beşi İspanyol. Mahkeme, 191 kişinin öldüğü, 1841 kişinin yaralandığı 11 Mart saldırısının mağdurları için 30 bin ile 1.5 milyon avro arasında tazminatlar da istedi.
Saldırı sonrası ABD destekçisi HP iktidardan giderken, yerine seçilen Sosyalist Başbakan Rodriguez Zapatero, "Adalet yerini buldu" dedi. Ama mağdurlar derneği, "Kimin, neden bu saldırıyı yaptığını hâlâ bilmiyoruz" açıklaması yaptı. Polis Nisan 2004'te 'beyin takımını' ararken bir evi basmış ama yedi kişi bomba patlatıp ölümü seçmişti. (afp, ap)