Mahinur Özdemir alkışlarla yemin etti

Mahinur Özdemir alkışlarla yemin etti
Mahinur Özdemir alkışlarla yemin etti

Bazıları parlamento önünde ?Allah yoktur? diye gösteri yapsa da Özdemir alkışlarla yemin etti. FOTOĞRAF: REUTERS

BRÜKSEL - Belçika’daki bölgesel seçimlerde Valon Hıristiyan Demokratların listesinden Brüksel Parlamentosu’na seçilen Türk asıllı Mahinur Özdemir, hem Belçika hem de Avrupa’nın ilk başörtülü vekili olarak dün yemin etti. En genç vekil sıfatıyla katiplik yapan 26 yaşındaki Özdemir’in alkışlarla yemin etmesine rağmen, başörtüsü tartışması büyüdü. Parlamento dışında 20 kişi ‘Allah yoktur’, ‘Kamusal alana başörtüsü giremez’ pankartlarıyla protesto düzenlerken, başını Valon Liberallerin çektiği bir grup ‘ülkenin 40 yıl geri gittiği, kamu sektörü ve siyasette dinsel simgelere yasak gerektiğini’ savunarak Özdemir’i engellemeye çalışmıştı. Çoğunluğu elinde tutan Hristiyan Demokrat, Sosyalist ve Yeşiller Özdemir’i desteklese de, bölgesel hükümette bakan olmasına yanaşmıyor. 

Ermeni lobisi de yakasına yapıştı
Üstüne üstlük Ermeni lobisiyle bağlantılı Vatandaşlık Komitesi, Özdemir hakkında Ermeni iddialarını kabullenmediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
Belçika’da dinsel simgelerin kullanımına ilişkin yasa veya genel kural yok. Anayasa inanç ve ifade özgürlüğü tanıyor. Halkın temsilcilerinin tarafsız olmadıkları, eğilim ve inançlarını açıkça gösterebilecekleri benimseniyor. Ama okullarda kamu ve özel sektörde istisnalar var. İşverenler çalışanlara dinsel simge taşımayı yasaklayabilirken, halkla doğrudan temastaki memurların dinsel simge taşımaları uygun bulunmuyor. Her okulun uygulaması ayrı. Kargaşaya son vermek gerektiği düşünülse de, bunun kamuoyunu germesinden korkuluyor. (aa)