Malezya 'İslami devleti' tartışıyor

Güneydoğu Asya'da nüfusunun çoğunluğu Müslüman olsa da çok etnili, çok dinli Malezya Federasyonu'nda, 'İslami devlet miyiz, değil miyiz' tartışması koptu. Gelecek ay bağımsızlığın 50. yılını kutlama hazırlıkları yapılırken...

KUALA LUMPUR - Güneydoğu Asya'da nüfusunun çoğunluğu Müslüman olsa da çok etnili, çok dinli Malezya Federasyonu'nda, 'İslami devlet miyiz, değil miyiz' tartışması koptu. Gelecek ay bağımsızlığın 50. yılını kutlama hazırlıkları yapılırken, Başbakan Yardımcısı Necib Razak'ın "İslam resmi dindir ve biz İslami bir devletiz. Asla laik olmadık, çünkü Batı tanımıyla laik olmak ülke yönetimiyle İslami ilkelerin birbirinden ayrılması anlamına gelir" demesi, dini-etnik fay hattını gerdi.
Avukatlar, muhalefet partileri ve dini liderlerin hep bir ağızdan hükümeti Malezya'nın tarihi ile anayasasını görmezden gelmekle suçlaması üzerine, yetkililer medyaya 'Bu konuyu artık haberleştirmeyin' talimatı verdi. Lakin tartışma, internette aynı hızla sürüyor.
Anayasa, İslam'ın resmi din olduğunu söylerken, açıkça laik devletten söz etmiyor. Siyaset bilimci Çandra Muzaffer, "Çözümsüz bir durum" saptamasını "Hükümetin devletin laik olduğunu söylemesine imkân yok, zira dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi bu ülkedeki Müslümanlar da laik devletten dinin kamu yaşamında yerinin olmamasını anlıyor. Diğer taraftan gayrimüslümler de İslami ilan edilmiş bir devlette yaşamaktan mutsuz
oluyor" diye açıkladı. Malezya Kiliseler Birliği hükümete, "İslami devleti resmi tanım olarak kullanmaktan kaçının, zira ırkçı gerilim yaratıyor" uyarısı yaptı.
Mahathir 'İslami devlet'e destek verdi
Malezya nüfusunun yüzde 60'ını Malaylar, yüzde 26'sını ekonomik açıdan güçlü Çinliler, geri kalanını Hintlilerle yerli halklar oluşturuyor. 1969'da yoksul Malaylar ile Çinliler arasındaki etnik çatışmalar 200 can almıştı. Bu açıklamayı gelecek yılki erken seçimde liderliğe oynama hesabıyla yaptığı sanılan Necib'e, 2001'de şeriatçı muhalifleri susturmak için İslami devleti ilk telaffuz eden eski başbakan Mahatir Muhammed'den destek geldi: "Anayasada olsun olmasın, Müslüman ülkeyiz, çünkü Müslüman öğretileri uyguluyoruz."