Malezya, Müslüman astronotun el kitabını yazdı

İslam'ı resmi din kabul eden ve sivil mahkemelerin yanı sıra şeriat mahkemeleri de bulunan Malezya, oruç tutacak ilk astronotları çıkaracak olmanın heyecanıyla...

KUALA LUMPUR - İslam'ı resmi din kabul eden ve sivil mahkemelerin yanı sıra şeriat mahkemeleri de bulunan Malezya, oruç tutacak ilk astronotları çıkaracak olmanın heyecanıyla, uzaydayken nasıl abdest alınıp namaz kılınacağı, nasıl yenilip oruç tutulacağı, hatta ölüm halinde gömülmenin nasıl yapılacağına dair rehber hazırladı. Rusya'da eğitime alınan Malezyalı astoronot doktor Muzaffer Şukor'un Soyuz uzay aracıyla 11 günlük yolculuğu, 10 Ekim'de Kazakistan'daki Baykonur üssünden başlayacak. Malezya İslami Gelişim Dairesi (JAKIM) de uzayda nasıl ibadet edileceğine dair aylardır süren tartışmalara 'son noktayı koyan' 20 sayfalık fetva broşürü hazırladı:

  • Uzay istasyonunun şartları yerküreden çok ağır, ama bir Müslüman'ın yükümlülüklerini yerine getirmesine engel değil.
  • Oruç tutabilir. Uzay istasyonu dünyanın etrafından günde 16 kez dolanıyor. Bu, kuramsal olarak günde 80 vakit namaz kılmayı gerektirir. Ancak beş vakit kâfi. Namaz vakitleri aracın uzaya fırlatıldığı yere, yani Baykonur Üssü'ne göre ayarlanabilir.
  • Uzayda ölürse beden usule göre gömülmesi için dünyaya getirilmeli. Mümkün değilse kısa bir törenle uzayda gömülmeli. (Nasıl gömüleceğine açıklık getirilmiyor.)
  • Abdest için su yoksa toprakla teyemmüm yapabilir. Yani ellerini toprak ya da toprak cinsi bir şeye vurup yüz ve kollarına mesheder.
  • Yerçekimsizlikten namaz kılarken düz duramıyorsa kamburunu çıkarabilir, ayakta duramıyorsa oturabilir, oturamıyorsa uzanabilir.
  • Helal gıdada esneklik olabilir. Yiyeceklerin helal usulle hazırlanmadığından şüphe ederse, sadece açlığını giderecek kadar yiyebilir.
    Dün 35 yaşındaki Muzaffer, uzayda oruç tutmayı umduğunu belirterek, "İslam hoşgörülü bir din. Oruç tutamazsam dönünce ifa ederim" dedi. Uzaya ilk giden Rus kozmonot Yuri Gagarin'den ilham alan Muzaffer, şunları söyledi: "Çocukken beni etkilemişti. Bütün Ruslara ilham olduğunu görüyorum. Ben de Malezyalı çocuklar arasında kıvılcımı çakmak istiyorum." Malezya, 2003'te Rusya'yla yaptığı 1 milyar dolarlık savaş uçağı anlaşması kapsamında astronot gönderiyor. Uzaya giden ilk Müslüman 1985'te bir Suudi prensiydi. Muzaffer ise ramazanda uzaya giden ilk Müslüman olacak.