'Malezya ne laik ne de İslam devleti'

Nüfusunun çoğu Müslüman olsa da çok etnili ve çok dinli Malezya'da Başbakan Yardımcısı Necib Razak'ın "İslam resmi din, İslami devletiz, asla laik olmadık" sözüyle ateşlediği tartışmaya Başbakan Abdullah Ahmed Bedevi de katıldı.

KUALA LUMPUR - Nüfusunun çoğu Müslüman olsa da çok etnili ve çok dinli Malezya'da Başbakan Yardımcısı Necib Razak'ın "İslam resmi din, İslami devletiz, asla laik olmadık" sözüyle ateşlediği tartışmaya Başbakan Abdullah Ahmed Bedevi de katıldı. Hukukçular, muhalefet partileri ve kilise hükümeti ülkenin tarihi ve anayasasını görmezden gelmekle suçlarken Abdullah, "Ne laikiz, ne din devleti" diye çıkıştı. Abdullah'a göre en iyi tanım şöyle olmalı: "Herkesin dini özgürlüğünü yaşadığı, parlamenter demokrasinin olduğu çok uluslu ülke."
Abdullah, "Laik bir devlet değiliz. İran ve Pakistan gibi teokratik de değiliz. Fakat parlamenter demokrasimiz var" dedi. Abdullah, Malay ağırlıklı Ulusal Cephe'nin iktidarı Çinli ve Hintlilerle paylaştığını hatırlattı. 1957'deki bağımsızlık sonrası hazırlanan anayasa, İslam'ın resmi din olduğunu söylerken, açıkça laik devletten söz etmiyor. 26 milyonluk nüfusun yüzde 60'ını Müslüman Malaylar, yüzde 26'sını Budist ve Hıristiyan Çinliler, kalanını Hintlilerle yerli halklar oluşturuyor. Azınlıklar bu tartışmanın bedelini ödeme kaygısında.