Malezya'da 'Allah' deme yasağı

Güney Asya'nın nüfusun çoğu Müslüman olan ülkesi Malezya'da geçen yaz kopan 'İslami devlet miyiz' tartışmasının ardından Katoliklere yönelik tuhaf bir uygulamaya gidiliyor.

KUALA LUMPUR - Güney Asya'nın nüfusun çoğu Müslüman olan ülkesi Malezya'da geçen yaz kopan 'İslami devlet miyiz' tartışmasının ardından Katoliklere yönelik tuhaf bir uygulamaya gidiliyor. İngilizce ve Çincenin yanı sıra Tamil ve Malay dillerinde yayımlanarak her hafta 850 bin Katoliğe ulaşan 'Herald' gazetesinin Malay dilindeki makalelerinde 'Allah' ifadesinin kullanılması yasaklandı. İç Güvenlik Bakanlığı'nın
talimatı Katolikleri isyan ettirdi.
Katolik Piskoposlar Konferansı Sekreteri Augustine Julian, "Hükümet Hıristiyanların Allah kelimesini kullanmasını istemiyor. Ama, bu din özgürlüğüne izin veren anayasaya aykırı" dedi. Allah ya da Tanrı (God) kelimelerinin kilise liderleri tarafından Malay dilinde vaazlarda veya gazetenin makalelerinde kullanıldığını aktaran Julian, "Biz İncil'i takip ediyoruz. Malay dilindeki İncil'de Tanrı Allah diye geçiyor. Hükümet Allah kelimesinin Müslümanların kafasını karıştırdığını düşünüyorsa, Müslümanlarını eğitsin" vurgusu yaptı. Kilise liderlerinin hükümete yasağın kaldırılması için başvuruda bulunacağını da ekleyen Julian, "Hıristiyanlar kesinlikle mutsuz. En iyi Noel hediyesi yasağın kaldırılması olurdu" diye ekledi.
Malezya'nın 27 milyonluk nüfusunun yüzde 60'ını Malaylar ve Müslümanlar oluşturuyor. Geri kalanı Budistler, Hindular, Hıristiyan Çinliler ve yerlilerden oluşuyor.